Агромаркет

Ціна питання

Ціна питання

 

Скільки коштує те чи інше захворювання молочних корів та як можна мінімізувати ветеринарні затрати.

  

Кожен власник молочної ферми прагне зменшити затрати на виробництво молока, зокрема й ветеринарні, та отримати максимальний прибуток. Втім, немає жодної ферми у світі, де всі тварини були б здоровими та ніколи не потребували допомоги лікаря ветеринарної медицини.

 

Однією з найактуальніших проблем ветеринарної медицини у неінфекційній патології ВРХ є запалення молочної залози ― мастит. Захворювання спостерігається у 3–50% тварин, у 70% з них ― у субклінічній формі.

 

Збитки від маститу ― це насамперед зниження продуктивності корів, втрати молока внаслідок зменшення синтезу його в ушкодженій запальним процесом молочній залозі. Синтез молока у вимені зменшується залежно від «розміру» запалення, ступеня пошкодження паренхіми вимені та тривалості захворювання. За клінічних маститів втрати молока можуть бути значними і досягати 20–30% надою за лактацію. У корів, що перехворіли, надої в наступній лактації не відновлюються повною мірою, залишаючись меншими приблизно на 10%. За субклінічного маститу зниження надою менш виражене (до 10–15%), а тому не завжди вчасно помічається, однак внаслідок значного поширення і тривалості захворювання втрати від нього більш значущі.

 

Після одужання корови функція молочної залози не завжди відновлюється і здебільшого закінчується гіпогалактією або агалактією, а в окремих випадках (10–5%), які не завжди залежать від застосованого лікування, наслідком маститу може бути атрофія. Тому мастит ― одна з основних хвороб, яка зумовлює вибракування корів: 19–50% загальної кількості вибракуваних тварин ― це корови, що перехворіли на мастит, або з атрофією та індурацією часток молочної залози. Передчасне вибраковування скорочує термін продуктивного використання корів до 3,5–4 років, що доповнюється втратою молока й телят за кілька лактацій.

 

У корів, які перехворіли на мастит, порівняно зі здоровими збільшується інтервал від отелення до першої стадії збудження на 5,4 доби, від отелення до осіменіння ― на 15,45 доби. Індекс плідного осіменіння зростає з 2,15 до 2,35, тобто на 0,2, а кількість днів неплідності ― на 15,45.

 

Учені підрахували, що кожна корова із клінічними ознаками маститу може бути причиною економічних втрат у межах 175–230 дол. США.

 

Випоювання молозива від хворих на мастит корів може призвести до шлунково-кишкових та легеневих хвороб і навіть загибелі приплоду.

 

Хвороби кінцівок. Щороку від кульгавості страждають принаймні шістдесят корів зі ста. Дослідники з Вісконсіна (США) звітують ще похмурішою статистикою: 73 випадки захворювання на кульгавість на 100 корів у 30 стадах (15 ферм із безприв’язним та 15 із прив’язним утриманням, середньорічна продуктивність тварин 10 450 кг молока). Вартість лікування кульгавості однієї корови оцінюють у 122 дол. Лікування кожного окремого випадку захворювання на пальцевий дерматит (мортеларо) обходиться у 88 дол.; виразки підошви ― 369 дол.; захворювання рогової тканини (ламініти) ― 227 дол. Крім того, корови, хворі на кульгавість, щодоби недодають понад кілограм молока, або 317 кг упродовж однієї лактації.

 

Кетоз. Є чимало інформації про негативні наслідки ураження корів кетозом. Наприклад, на півночі США дослідники обстежили 1318 корів на 104 великих фермах із безприв’язним утриманням і з’ясували, що у випадку субклінічного кетозу ймовірність виникнення зміщення сичуга, клінічного кетозу і метриту була у 3,5, 2,8 та 1,5 раза більшою. Подібних висновків дійшли й канадські вчені, які проводили дослідження на фермах із прив’язним утриманням. Вони повідомляють, що високий уміст бета-гідроксибутирату в сироватці крові у перший тиждень після отелення свідчив про більшу ймовірність розвитку зміщення сичуга й метриту в 2,6 і 3,35 раза. Ймовірність виникнення клінічного кетозу була в 4,3 і 6 разів більшою, коли рівень бета-гідроксибутирату в сироватці крові зростав упродовж одного-двох тижнів після отелення. Приблизно в 1,5 раза частіше не приходили в охоту (не овулювали) корови, якщо впродовж двох-восьми тижнів після отелення мали підвищений вміст бета-гідроксибутирату в молоці.

 

Хворі на кетоз корови в 1,7 раза частіше мали високий вміст соматичних клітин у молоці. Також було встановлено, що 28,6% корів з підвищеним умістом бета-гідроксибутирату в сироватці крові за тиждень до отелення мали клінічний мастит порівняно з 8,7% некетозних. Добовий надій корів, у яких була позитивна реакція на кето-тест молока, був меншим на 1–1,4 кг. Недавні дослідження показали, що підвищення вмісту бета-гідроксибутирату за тиждень-два після отелення призвело до втрати 1,9–3 кг молока під час першого тестового надою. Підвищений вміст бета-гідроксибутирату через тиждень після отелення призвів до втрат 334 кг молока за лактацію (305 днів).

 

Фахівці США спробували підрахувати вартість кетозу для американських ферм. Вона становила 178 євро за випадок захворювання. У цьому ж дослідженні вчені припустили, що рівень захворюваності 14% веде до втрат 2,5 тис. євро на 100 корів на лактацію. Вони врахували загибель тварин, вибракування, ветеринарні послуги, лікування, витрати на працю, спад продуктивності й затримку в плідному осіменінні. Дослідники з Канади вивчали вплив субклінічного кетозу на показник виторгу від реалізації молока мінус витрати на годівлю. Вони з’ясували, що зменшення захворюваності на субклінічний кетоз на 25% дає змогу заощадити приблизно 6308 євро на рік на 100 корів.

 

Кожен випадок захворювання корови на метрит призводить до збитків від зменшення відтворної функції ― 109 дол., зменшення молочної продуктивності ― 83 дол., збільшення частоти вибракування або загибелі ― 85 дол., затрат на лікування ― до 109 дол. (загалом близько 358 дол.).

 

Між іншим

 

В умовах ефективних молочних ферм України ветеринарні витрати в структурі собівартості молока становлять 3–6%. І варто пам’ятати, що зменшення або оптимізація ветеринарних витрат ― це не лише довідка лікаря ветеринарної медицини. Одним із основних чинників, що впливають на захворюваність молочних корів, є годівля. Треба намагатися максимально забезпечити потреби тварини в певні її фізіологічні періоди. Для цього слід використовувати лише якісні корми. Не ставитися до корів за залишковим принципом ― що є, те й є; не згодовувати запліснявілі, гнилі, мерзлі корми. Варто пам’ятати, що корова не свиня ― для функціонування рубця їй потрібна клітковина (якісні сіно, сінаж, солома). Однак хороші корми – це лише половина справи, потрібно вміти правильно їх згодувати. Треба забезпечити своєчасний розподіл тварин на групи за продуктивністю, сформувати оптимальну структуру раціонів, не допустити сепарації, зігрівання корму та ін.

 

Від якості кормів та ефективності менеджменту годівлі напряму залежить частота метаболічних хвороб: кетозу, ацидозу, жирової гепатодистрофії, остеодистрофії. Крім того, перелічені фактори впливають на стан здоров’я кінцівок, загальну опірність організму тварин і стійкість його до впливу навколишніх факторів.

 

Без ефективної роботи техніка штучного осіменіння на фермі ніколи не буде належного стану відтворення. Виробництво молока ― це справа колективна. І від уміння власника зібрати та мотивувати команду для роботи на спільний результат залежить дуже багато.

 

Щоб зменшити ветеринарні затрати, потрібно працювати на профілактику захворювань, як загальну (створювати максимально комфортні умови для тварин), так і спеціальну (визначення епізоотичної ситуації та застосування відповідних вакцин). Слід зазначити, що в умовах України лабораторні дослідження проводять не завжди, вважаючи їх марнуванням грошей. Проте це хибна думка. Вони дають можливість ефективніше підбирати препарати та досягати кращого терапевтичного чи профілактичного ефекту.

 

Щодо виробника вакцин чи ліків, то так склалося, що фермери частіше схиляються у бік дорожчих імпортних препаратів, проте практика показує, що ряд вітчизняних препаратів є не гіршими, а навіть ефективнішими. Вибираючи препарати, краще проводити власні невеликі клінічні дослідження. Для загальної оцінки стану відтворення та здоров’я корів на фермі можна використовувати шкалу, наведену в таблиці.

 

Чим більша сума балів, тим краще. Якщо вона менше за 80 ― це вказує на значні проблеми на фермі та потребує втручання зовнішніх фахівців. За суми 85 і більше ситуація із відтворенням та станом здоров’я молочного стада стабільна ― господарство може нарощувати тварин або реалізувати племінний молодняк.

 

Таблиця. Шкала оцінки стану відтворення та здоров’я корів на фермі.

Показник

Оцінка

3

4

5

Заплідненість:

–      Корів

–      телиць

≤40

≤50

41–50

51–60

≥51

≥61

Кількість тільних корів у стаді

≤50

51–55

56–60

Сервіс-період (від отелення до запліднення)

≥140

139–120

≤119

Вихід телят на 100 корів

≤74

75–80

≥81

Ввід нетелей, %

≤19

20–24

25–30

Телички серед новонароджених, %

≤49

50

≥51

Загибель телят до 2-місячного віку, %

≥5

3–5

≤2

Вік досягнення фізіологічної зрілості

18 і ≥

16–18

13–15

Ембріональна смертності, %

≥10

5–9

≤5

Аборти, %

≥5

3–5

≤3

Патологічні роди, %

≥11

5–10

≤5

Корови, хворі на кетоз, %

≥5

≤5

0

Корови із хворими кінцівками, %

≥5

3–5

≤3

Корови, хворі на мастит, %

≥5

3–5

≤3

Корови, хворі на метрит, %

≥10

5–10

≤5

Корови з анафродизією, %

≥25

21–25

≥20

Діагностика тільності

не проводиться

або

не систематично

періодично

щомісяця

Стимуляція або синхронізація неплідних корів

не проводиться

або

не систематично

періодично

щомісяця

Співпраця гінеколога з техніком Ш.О.

ні

так

Зацікавленість спеціалістів в отриманні результату

ні

так

 

 

Валерій Лотоцький, доцент

Білоцерківський національний аграрний університет

журнал The Ukrainian Farmer, червень 2014 року

Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі The Ukrainian Farmer та інтернет сторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/journals належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”.
При використання інформації з подальшим будь-яким відтворенням, републікацією, поширенням, переробкою, перекладом, включенням її частин до інших творів обов’язкове посилання на журнал The Ukrainian Farmer з гіперлінком https://agrotimes.ua/journals.
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».

 

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ