Фермер уклав 5-річний контракт на вирощування спаржі завдяки соцмережі
Переселенець із Херсонщини Павло Булгаков розвиває на Черкащині підприємство «Спаржева садиба» та реалізує продукцію за допомогою соцмереж.
Про це повідомляє Kurkul.com.
Павло Булгаков переїхав на Черкащину через окупацію його господарства в Каховці. На новій ділянці він заснував підприємство «Спаржева садиба», де вирощує культуру на кількох гектарах. На першому великому проєкті площею 6,5 га фермер знайшов оптового покупця завдяки відео у соцмережі TikTok. У результаті весь урожай із двох локацій загальною площею понад 20 га закрили одним контрактом на п’ять років наперед.
За словами фермера, інвестиції у спаржевий бізнес становлять від 30 тис. до 45 тис. євро на гектар, залежно від класу посадкового матеріалу. При середній ціні 500 грн/кг і врожайності 6 т/га виручка становить 3 млн грн з гектара. Навіть з урахуванням усіх витрат за два повноцінні врожайні роки можна повністю окупити капіталовкладення. Базовий набір техніки для обслуговування 10 га обійшовся господарству орієнтовно в $20 тис.
«Соціальні мережі — це реальний інструмент продажів, а не просто контент. Я закрив п’ятирічний контракт завдяки TikTok — без жодних виставок і тендерів», — зазначив Павло Булгаков.
Цього сезону через весняні приморозки на українському ринку виник дефіцит спаржі, що підштовхнуло ціни до 400–600 грн/кг. Павло Булгаков використовує сорти американської та канадської селекції, які прокидаються пізніше і є стійкішими до повернення холодів. Наразі попит на внутрішньому ринку перевищує пропозицію, тому продукцію додатково імпортують із Європи.
Павло Булгаков також організував практичне навчання для ветеранів Збройних сил України, оскільки позиціонує спаржу як вигідну культуру для дрібних фермерів і власників невеликих ділянок. За його розрахунками, з 20 соток можна зібрати понад 1 тонну спаржі на рік, що при оптовій ціні 300 грн/кг приносить 360 тис. грн доходу. Окрім спаржі, у планах розвитку господарства — висаджування шафрану, батату та розвиток зеленого туризму.
Читайте також: На Харківщині докторка економічних наук вирощує спаржу