Тваринництво

За імунодепресивних хвороб у птиці зростає сприйнятливість до патогенів

За імунодепресивних хвороб у птиці зростає сприйнятливість до патогенів

Імуносупресія ‒ одна з головних проблем промислового птахівництва. Імунодепресивні хвороби завжди супроводжуються руйнуванням клітин і цілих ланок імунної системи, підвищенням сприйнятливості організму до патогенів різної етіології. Через це лікування вторинних інфекцій завжди зводиться нанівець і збільшує відсоток летальності серед поголів’я птиці, пише журнал «Наше птахівництво».

Основними збудниками-імуносупресорами є вірус лейкозу птиці, реовіруси, збудники ретикулоендротеліозу, хвороби Марека та хвороби Гамборо. Вірус інфекційної анемії курчат часто є супутньою інфекцією за ураження збудниками-імуносупресорами.

У разі ураження збудниками-імуносупресорами активізуються й збудники різноманітних паразитарних захворювань, що лише погіршує стан інфікованого поголів’я.

Непоодиноко імуносупресивний стан супроводжується сепсисом на тлі супутніх інфекційних і непластичних захворювань. Останні досить часто реєструють у птиці з ураженнями імунної системи.

Імунодепресивною є клінічна та субклінічна форма інфекційної анемії курчат, а збудник цього вірозу спричиняє депресію вакцинного імунітету проти хвороби Ньюкасла, хвороби Марека, хвороби Гамборо й герпесвірусу індичок, інфекційного ларинготрахеїту й низки хвороб.

У разі експериментального зараження збудниками-імуносупресорами функціональні дефекти імунної системи також виникають, що є свідченням специфічного ураження вірусом клітин лімфоїдної тканини, насамперед попередників Т-клітин у тимусі й зрілих Т-лімфоцитів у селезінці. Крім того, руйнуються клітини кісткового мозку, як наслідок цього ‒ анемія та зменшення кількості циркуляційних лейкоцитів.

Довідка

Імуносупресія ‒ стан постійної чи тимчасової дисфункції імунних реакцій, що зумовлює будь-які ураження імунної системи, котрі проявляються підвищеною чутливістю до різних захворювань і неадекватними імунними реакціями.