Як часто потрібно проводити юридичний аудит земельного банку

Агровиробникам, які мають в обробітку орендовані землі, а також наділи, які не є у власності підприємства, варто періодично проводити юридичний аудит із залученням агроюристів.
Про це у своїй статті для журналу The Ukrainian Farmer розповів адвокат, засновник і керівник Адвокатського бюро «Сергія Пагера» та ТОВ «ЛЕНДЛОРД ЮКРЕЙН» Сергій Пагер.
За його словами, юридичний аудит земельного банку — це один із методів керування агроактивами, перевірка правового статусу земельних ділянок, угод щодо земель, їхньої актуальності та відповідності вимогам законодавства.
Правник акцентував: мета такого контролю — усунення помилок у будь-яких документах щодо агроактивів. Адже навіть чинні договори не гарантують збереження ділянок. Наприклад, підприємець ризикує пропустити строк переукладання договору, не проконтролював цей момент, і не може згодом подовжити оренду бажаної ділянки. Або може бути припущено неточність, через яку тлумачення положень угод не є зрозумілим.
«Наведу приклад із практики. Фермер і землевласник уклали договір оренди у жовтні 2023 року. В одному з пунктів сказано, що треба сплатити орендну плату до 31 грудня, але не уточнено рік (2023 чи 2024). Обробіток починається з весни, однак фермер ризикує сплатити за осінні й зимові місяці 2023 року, у яких не було фактичного користування землею, й втрачає кошти», – зауважив Сергій Пагер.
Він також розповів, що доволі часто виникають суперечності в сплаті за користування ділянкою в натуральній формі, коли не визначено жодного грошового еквівалента.
«Ще був випадок, коли орендарі сплатили за землі спадкоємцеві, який ще не прийняв спадщину, хоча мали б переказати кошти на депозитний рахунок нотаріуса», – згадав Сергій Пагер.
На його переконання, аудит варто проводити якомога частіше. Також обов’язковим є залучення агроюристів, які вивчать наявну документацію щодо ділянок, а у разі виявлення прогалин у договорах, нададуть фахові поради щодо розв’язання проблемних питань.
«З часом договори, які є юридично правильними 2015 року, можуть втратити актуальність у 2025-му. Ще, наприклад, земельний сертифікат на пай, який не замінили на нові документи про право власності на ділянку, унеможливлює продаж паїв», – додав Сергій Пагер.
Раніше адвокат-аграрій надав практичні поради щодо керування земельним банком. Також ми писали, що навіть невеличка помилка може поставити під ризик право агропідприємства на землі.