Польські переробники просять Туска дозволити імпорт українського ріпаку

Польська асоціація виробників олії (PSPO), яка представляє 95% олійно-жирових заводів країни, звернулася до прем’єр-міністра Дональда Туска з проханням втрутитися у внесення змін до постанови Міністерства розвитку і технологій від 15 вересня 2023 року, яка забороняє імпорт сільськогосподарської продукції з України. Причиною є прогнозований дефіцит ріпаку на польському ринку, який сягне щонайменше 0,5 млн тонн у сезоні 2025/2026.
Про це повідомляє польське видання Money.pl.
В Асоціації зазначила, що ситуація польської олійної промисловості вже «надзвичайно складна». Галузь вже відчуває дефіцит сировини на сезон 2024/2025, враховуючи переробні потужності олійних заводів, які перевищують 4 млн тонн ріпаку на рік.
Генеральний директор PSPO Адам Стемпень зазначив, що постанова 2023 року забороняє імпорт ріпаку з України, але водночас це не стосується імпорту олії, що впливає на вітчизняні переробні заводи.
«У ситуації, коли суб’єкти господарювання з інших країн-членів ЄС можуть забезпечити свої потреби в сировині та збільшити власну переробку, існує ризик того, що частина ріпакової олії та білкових кормів, що постачаються вітчизняною промисловістю, буде постачатися до Польщі ззовні», – каже керівник PSPO.
Стемпень також вказав на ще одну проблему.
«Коли переробка ріпаку в Польщі скорочується, дефіцит кормового білка, природно, зростатиме, а це означає, що необхідно буде збільшити імпорт сої», – наголосив він.
Директор PSPO наголосив, що прибутковість бізнесу визначається витратами на логістику сировини, які впливають на маржу переробної галузі.
«Тому ми вимагаємо дозволити імпорт ріпаку з України , виключивши його з регулювання. Якщо виникнуть будь-які ризики, пов’язані з потенційним надлишком, можна запровадити кількісні обмеження імпорту, щоб допомогти заповнити прогалини на внутрішньому ринку», – сказав Стемпень.
У листі PSPO запевнила прем’єр-міністра, що зняття заборони на імпорт ріпаку з України «не створює ризику для польських фермерів , оскільки весь вітчизняний урожай буде закуплений польською промисловістю за загальноєвропейською ціною, що базується на котируваннях фондової біржі MATIF».
Нагадаємо, п’ять держав під час засідання Ради ЄС висловили незадоволення торговельною угодою з Україною.