Агромаркет

Навіть невеличка помилка може поставити під ризик право агропідприємства на землі, - агроюрист

Навіть невеличка помилка може поставити під ризик право агропідприємства на землі, - агроюрист

Фінансова стабільність підприємства прямо залежить від кількості та якості земель, прозорості документів і правового статусу ділянок. 

Про це у своїй статті для журналу The Ukrainian Farmer розповів адвокат, засновник і керівник Адвокатського бюро «Сергія Пагера» та ТОВ «ЛЕНДЛОРД ЮКРЕЙН» Сергій Пагер.

За його словами, у більшості агропідприємств 70–80% земельного банку не перебувають у власності. Такі ділянки обробляють за договорами оренди, на правах емфітевзису. Також в активі господарств можуть бути невитребувані паї або наділи на умовах керування спадщиною, де  права на землю залежать від інших осіб. Усі ділянки, які не перебувають у власності агровиробника, вважаються активом з більшим або меншим ступенем ненадійності, потрібно постійно перевіряти статус цих ділянок задля уникнення помилок.

 «Найчастіше трапляються випадки, коли оренду земель не зареєстровано, є неточності у кадастровому номері (різні цифри в реєстрі й угоді) площі, обробляється не та ділянка, що вказано в договорі, чітко не визначено розміри площі тощо», – зауважив Сергій Пагер.

Правник акцентував: навіть невеличка помилка може поставити під ризик право агропідприємства на землі, тому він наполегливо радить проводити аудит активів.

«Своєчасна реєстрація земельних ділянок, оформлення договорів оренди, їх вичитка й перевірка, контрольований облік — це збережені ресурси та спокій агропідприємця», – підсумував Сергій Пагер.

Раніше адвокат-аграрій надав практичні поради щодо керування земельним банком.