Аграріїв Одещини попереджають про можливість масового поширення сарани

На Одещині станом на 7 липня 2025 року личинками саранових, переважно по краях полів, заселено 3% площі просапних культур за середньої чисельності личинок – 0,5-2 екз. / 1 м², 15% площі багаторічних трав за чисельності нестадних кобилок – 1-2 екз. / 1 м², італійського пруса – 0,5-1 екз. / 1 м², 20% обстеженої площі неорних земель за чисельності нестадних кобилок – 1-3 екз. / 1 м², італійського пруса – 0,5-2 екз. / 1 м². Видовий склад саранових: 97% – нестадні кобилки, коники, 3% – стадні види (італійський прус).
Про це інформує ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області.
Для своєчасного виявлення і недопущення поширення осередків з високою чисельністю перелітної сарани було підготовлено сигналізаційне повідомлення та розіслано суб’єктам господарювання усіх форм власності.
Система захисту від саранових повинна розпочинатися з профілактичних заходів, а саме – з проведення обстеження місць резервації. Обстеження краще проводити після сходу сонця і до 9 години або з 18-ї і до заходу сонця, коли саранові в стані відносного спокою перебувають на рослинах.
Для недопущення поширення небезпечного шкідника у разі виявлення масових скупчень (зграй імаго чи куліг личинок) перелітної сарани негайно провести захист посівів та несільськогосподарських угідь. Особливу увагу необхідно приділити неорним землям, багаторічним травам, узбіччям доріг та пасовищам.
Обробки рекомендовано проводити за чисельності личинок стадних видів (перелітної сарани) 2-5 екз. / 1 м², нестадних видів 10-15 екз. / 1 м² вранці та ввечері, коли комахи сидять на рослинах. Захист посівів від саранових починають за масової появи личинок I віку. Основну масу личинок стадних саранових слід ліквідувати за розвитку їх у III-IV віці. Обробки потрібно встигнути закінчити до початку окрилення саранових. Кулігу, що рухається, обробляють на площі за 200-250 м від її «голови», охоплюючи по спіралі, що перевищує фронт куліги.
Спеціалісти відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування наголошують на важливості систематичного моніторингу та контролю за популяцією саранових на сільськогосподарських угіддях, неорних землях і пасовищах. У разі ж виявлення масового поширення саранових – терміново повідомляти про це ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області.
Нагадаємо, масовий розвиток сарани зафіксували на Херсонщині.
Довідка
Саранові становлять серйозну небезпеку сільськогосподарським культурам. В умовах спекотної, посушливої погоди їх чисельність та шкодочинність може стрімко збільшитися. Тому можливе розселення шкідників на посіви сільськогосподарських культур та інші території. Ці комахи найагресивніші та найшкідливіші у світі, особливо стадні види, яким властиві періодичні масові розмноження, що завдає великих збитків сільському господарству. Сарана завжди з’являється несподівано, як стихійне лихо, якому важко зарадити. Для того, аби шкідник не став несподіванкою, необхідно постійно проводити моніторинг у місцях резервації та, у разі виникнення загрози, терміново вживати заходи для знищення.
Ненажерливість личинок зростає, коли вони переходять у старші віки, особливо за спекотної погоди (+28…+32 °С і вище). Надвисокі температури повітря часто спричиняють масовий рух личинок, зазвичай в одному напрямку, на пошуки соковитої рослинності, зокрема в посіви сільськогосподарських культур. Згуртовані личинки дотикаються одна до одної і, як наслідок, виникає умовний рефлекс стадності. Куліги личинок здатні знищувати на своєму шляху 40-100% рослинної маси. За добу зазвичай переміщуються на 30-50 м, рідше – на 150-200 м, а за всю личинкову фазу відходять від місць відродження на відстань до 3-4 км.