На Івано-Франківщині найдорожчі землі сільгосппризначення

Станом на кінець травня 2025 року загальна капіталізація ринку сільгоспземель в Україні сягнула 2 154 млрд грн, або 51,9 млрд дол. Ціни на земельні ділянки в Україні суттєво відрізняються залежно від регіону.
Про це йдеться в аналітичному огляді «Земельний ринок України», підготовленому «KSE Агроцентр» спільно з Програмою USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО).
Так, на півдні України ціни є найнижчими та перебувають у діапазоні до 40 тис. грн за гектар. В найпривабливіших регіонах для ведення сільського господарства ціни коливаються в діапазоні від 60 до 70 тис. грн за гектар.
Областю з найдорожчою землею є Івано-Франківська область, де середньозважена ціна сягає 78 тис. грн за гектар, що, ймовірно, зумовлено тим, що в цій області продаються лише найдорожчі ділянки. Це відбувається через маленький середній розмір ділянок (що призводить до великої ціни в перерахунку на гектар), а також через те, що частина транзакцій укладаються щодо ділянок, які надалі можуть бути використані для рекреаційних цілей, що призводить до суттєвого зростання середньої ціни за гектар.
У регіонах, наближених до кордону із країною-агресором, середньозважена ціна гектара є нижчою, що, вірогідно, пояснюється безпековими ризиками. При цьому досить велика ціна на землю в Донецькій області не є репрезентативною через низьку кількість ділянок, що підлягала продажу в цьому регіоні, через що невелика кількість ділянок, що була продана за високою ціною, мала суттєвий вплив на середній показник.
Попри те, що середньозважена ціна на гектар сільгоспземель в Україні зросла, зростання цін було нерівномірним у різних регіонах. Так, найбільше зростання показали ціни на сільгоспділянки у центральній частині України, водночас у західних регіонах зростання було або відʼємним, або мінімальним через базу для порівняння. Регіоном, що продемонстрував найбільше зростання, була Сумська область, де зростання вартості землі становило майже 29%. Таке зростання вартості землі відбулося через низьку базу для порівняння, оскільки середньозважена ціна землі в цьому регіоні у 2024 році становила лише 33,5 тис. грн за гектар.
Нагадаємо, середньозважена ціна гектара землі у травні рекордно зросла.