Падіння експортного попиту на кукурудзу та пшеницю опускає закупівельні ціни наприкінці сезону

В Україні в останні місяці сезону спостерігається різке скорочення експортного попиту на дорогу кукурудзу та пшеницю на тлі зниження світових цін слідом за падінням цін на фуражне зерно та шрот в Південній Америці. Темпи експорту у квітні та травні знижувалися внаслідок скорочення запасів та падіння експортних цін.
Про це повідомляють аналітики електронної зернової біржі GrainTrade.
За 26 днів травня експорт кукурудзи з України зменшився порівняно з відповідним періодом минулого року у 2 рази з 3,34 до 1,69 млн т, а загалом у сезоні 2024/25 склав 20,2 млн т (26,2 млн т торік), а експорт пшениці – зменшився вдвічі з 1,45 до 0,73 млн т, а загалом у сезоні сягнув 14,64 млн т (17,24 млн т торік).
Закупівельні ціни в портах України поступово опускаються, оскільки трейдери вже готуються до закупівлі нового врожаю, ціни на який декларуються на рівні 210 $/т за продовольчу пшеницю та 200 $/т за фуражну, тоді як за старий врожай пропонують 225-230 $/т за продовольчу та 212-215 $/т за фуражну пшеницю.
Експортні ціни на кукурудзу залишаються на рівні 225–228 $/т з доставкою в порт, оскільки трейдери намагаються докупити необхідні для експорту обсяги. Водночас ціни на жовтневі поставки нового врожаю кукурудзи знизилися з 205-208 $/т до 195-200 $/т на тлі сприятливої погоди у США, Україні та ЄС.
Рекордний урожай сої в Бразилії та загалом у Південній Америці посилює тиск на ціни на сою, соєвий шрот та фуражні культури.
Закінчення збирання сої та сівби кукурудзи сафринья в Бразилії при оптимальних погодних умовах заклало фундамент для отримання гарного другого врожаю кукурудзи, який вже почали збирати (наразі обмолочено 0,9% площ). Міжнародні покупці вже почали контрактувати перші партії з поставкою в липні.
В Аргентині сильні опади затримали збирання сої, яка обмолочена на 77% площ, тому поставки соєвого шроту з країни уповільнилися. Але вже на цьому тижні суха та тепла погода дозволить фермерам наростити темпи збирання сої та кукурудзи та прискорити сівбу озимої пшениці в добре зволожений ґрунт.
З огляду на сприятливу погоду та високу зволоженість ґрунту, експерти Зернової біржі Росаріо прогнозують збільшення площ сівби пшениці в країні у 2025/26 МР до 7,2 млн га та другий за величиною урожай на рівні 21,2 млн т (18,5 млн т у 2024/25 МР).
Нагадаємо, темпи експорту кукурудзи майже на 30% поступаються торішнім показникам.