
Прогрес у виробництві твердопаливних теплогенераторів робить їх безпечнішими й більш пристосованими до найвибагливіших продуктів
Альтерантивне сушіння по-новому

Прогрес у виробництві твердопаливних теплогенераторів робить їх безпечнішими й більш пристосованими до найвибагливіших продуктів.
На жаль, природний газ перестав бути надійним джерелом енергії попри його зручність та екологічність. Причина — нестабільність поставок, а також ціна, яка є непрогнозованою. Однак будь-який бізнес, і аграрний зокрема, прагне до стабільності і енергонезалежності. Тож цілком зрозуміло, чому останні роки українські елеватори активніше купують твердопаливні теплогенератори, серед яких рекордну кількість замовили у вінницького виробника «Греко Груп».
Переваги напівтеплообмінника
Українське законодавство дедалі більше адаптується до вимог ЄС, і аграрії прагнуть відповідати світовим стандартам якості. В компанії «Греко Груп» швидко зреагували на сучасні тенденції й розробили напівтеплообмінник, який унеможливив вплив продуктів горіння на зерно. Перший такий пристрій встановили в компанії «Укрпромінвест Агро» для сушіння воскоподібної кукурудзи, з якої виготовляють крохмаль (продукт експортують у ЄС для виробництва дитячого харчування). Нині напівтеплообмінники встановлено в компаніях «ТАС Агро», «Королівський смак» й інших.

Принцип роботи напівтеплообмінника полягає в тому, що переважна більшість теплового агента — це нагріте вуличне повітря. Тільки незначна частка допалених газів іде напряму. Їх концентрація в загальному потоці є мінімальною, тому продукція повністю відповідає санітарним вимогам до сировини для харчових продуктів. Таким чином, напівтеплообмінник дає можливість безпечно сушити будь-яке зерно і навіть нішеві культури.
У «Греко Груп» відмовились від створення повноцінного теплообмінника, оскільки він є надто складним в експлуатації й потребує періодичного обслуговування і очищення. Більш прийнятною стала американська концепція: «Чим простіше — тим надійніше і вигідніше». Саме тому вся лінійка теплогенераторів потужністю від 3 до 20 МВт не потребує додаткового персоналу. Системи з повноцінними теплообмінниками потрібно періодично зупиняти й чистити, і такі зупинки в розпал сезону збирання можуть порушувати не лише ритмічність роботи елеватора, а й негативно впливати на збирання культур на великих підприємствах. Наприклад, в агрохолдингах на збиранні концентрується велика кількість техніки — комбайни, трактори з перевантажувачами, автотранспорт, які мають працювати без зупинок. Проте, якщо сушарка раз на три дні зупиняється на 10 год тільки для очищення теплообмінника, і потім 3–4 год виходить на режим, про яку продуктивність можна говорити? Напівтеплообмінник не вимагає зупинок обладнання, не може прогоріти, тому його експлуатація є надійною та вигідною.
Автоматичний контроль

Режим роботи сушарки залежав від дій оператора, і час від часу траплялись помилки. Наприклад, на одному підприємстві замість сушити кукурудзу з вологістю 21% тепловим агентом +110 °С, оператор збільшив температуру до +140 °С. У результаті власник отримав близько 14 тис. тонн пересушеної кукурудзи, однак дізнався про це тільки за кілька місяців, коли почав реалізовувати цю партію. Таким чином, некоректні дії оператора призвели до великих збитків.
Задля уникнення таких ситуацій було впроваджено систему віддаленого моніторингу, яка надає можливість у режимі реального часу контролювати сушіння, отримувати оперативні сповіщення, зберігати історію роботи обладнання. У будь-який момент власник може побачити всі показники роботи сушарки й за потреби скорегувати ситуацію, таким чином уникаючи втрат. З відеоспостереженням температуру сушіння й витрати пального не проконтролюєш, тоді як система моніторингу надає всю потрібну інформацію, а за перевищення граничних параметрів надсилає сповіщення.
Повна інтеграція
Найбільшим досягненням цього року в «Греко Груп» називають повну інтеграцію твердопаливних теплогенераторів до зерносушарок. Коли в сушарці спрацьовує якийсь датчик, теплогенератор реагує точнісінько так, як це робив би газовий пальник. Це суттєво зменшило вплив людського чинника на якість і ефективність сушіння.
Види твердого палива
Останнім часом багато підприємств почали використовувати дерев’яну щепу, качани кукурудзи, ріпакову, соєву або горохову пелети, зернові відходи й нерідко самостійно виготовляють пелети. Це додатково зменшує собівартість сушіння і забезпечує роботою працівників у зимовий період. Однак нестандартне паливо має гірші характеристики сипкості й потребує додаткового обладнання, яке запобігає «зависанню» матеріалу в бункерах. Тому «Греко Груп» розробила відповідні механізми задля роботи з «незручним» паливом і таким чином розширила можливості власних теплогенераторів.
Без бюрократії й ризику

Нерідко аграрії ставляться до переходу на альтернативне паливо як до певного ризикованого кроку. І це пов’язано не лише з ускладненням технології сушіння, а й з відсутністю досвіду роботи з новим джерелом тепла. Однак насправді твердопаливні теплогенератори «Греко Груп» дають енергетичну незалежність, до того ж є можливість лишити газову інфраструктуру як резервне джерело тепла. «Альтернатива» дає змогу не чекати укладання контрактів й отримання дозволів, не витрачати час на закупівлю газу, а працювати в той момент, коли це потрібно. Теплогенератор виходить на режим 20–40 хв, після чого можна розпочинати сушіння. Багато хто стикався із ситуацією, коли терміново потрібно зняти кілька відсотків вологи перед відвантаженням партії, а лімітів не замовили. Залежно від розташування елеватора і можливостей газової мережі це може стати проблемою. З твердим паливом таких ускладнень не виникає — просто натискаєш кнопку й починаєш сушити.
«Альтернатива» здатна замінити газ
Ще чотири роки тому ніхто не міг уявити, що твердопаливні теплогенератори набудуть такого значного поширення. Однак тепер ними користуються сотні елеваторних і промислових підприємств. Це економія коштів і зменшення залежності від газу. Водночас обладнання модернізується, його експлуатація спрощується і стає ще ефективнішою. Компанія «Греко Груп» задає певний рівень технологічних стандартів у цій галузі, пропонуючи інноваційні рішення й надійне партнерство. Саме тому дедалі більше агропідприємств обирають обладнання «Греко Груп» для власних елеваторів.
