Агрономія

Названо головні причини фосфорного голодування рослин

Названо головні причини фосфорного голодування рослин

За результатами досліджень Ukravit Institute, не менш як 40% ґрунтів України мають середній, низький і дуже низький вміст рухомих сполук фосфору – від 10 до 15 мг, максимум – 20 мг/кг ґрунту (за Olsen). Проте для реалізації генетичного потенціалу буряка цукрового вміст Р2 О5 має становити на рівні 45 мг/кг ґрунту, для пшениці озимої – понад 25 мг/кг, для кукурудзи на зерно – 20 мг/кг, пише журнал The Ukrainian Farmer.

«У разі недостатнього вмісту вологи у верхньому шарі ґрунту висіяне на рекомендовану глибину насіння не завжди може засвоїти рухомі сполуки фосфору, щоб сформувати добре розвинену кореневу систему і нормально розвиватися. Тим часом фосфор на початкових фенофазах сприяє росту й розвитку кореневої системи, зокрема утворенню бічних кореневих волосків, які активно споживають воду і мінеральне живлення. Він також бере участь в енергетичному обміні й сприяє передачі генетичної сили гібрида або сорту. Особливо це важливо для фосфоролюбних культур, таких як буряк цукровий, пшениця озима та кукурудза»,

– зазначив начальник відділу продуктів і сервісів мікродобрив компанії Ukravit Сергій Адаменко.

Водночас можуть бути й інші причини фосфорного голодування:

  • низький вміст органічної речовини,
  • низькі температури ґрунту (за температури ґрунту нижчої ніж +10 °С сполуки фосфору погано засвоюються),
  • різкі перепади температур,
  • надмірне зволоження ґрунту,
  • недостатнє застосування органічних і мінеральних фосфорних добрив.

На засвоєння сполук фосфору також впливає рН ґрунту – його оптимальне значення має бути 6,5–6,7. Проте близько 60% ґрунтів України мають рН(KCl) 5,5–5,8 або й нижче.

Нагадаємо, рання сівба викликає фосфорне голодування рослин. Також повідомлялося, які ознаки фосфорного голодування у рослин.