Можливе стрімке поширення септоріозу озимої пшениці через накопичення збудника в посівах

В осени 2024 року в більшості регіонів України після сівби озимих культур спостерігалась тепла погода, яка сприяла активному росту й розвитку надземної маси. Такі умови були сприятливими для ураження листя септоріозом. У центральних регіонах розвиток хвороби сягав 5-10%, у західних – 10-15%, на Півдні та Сході країни не перевищував 5%. Накопичення інокулюму в посівах може призвести до стрімкого поширення хвороби після відновлення вегетації у разі достатнього зволоження і збереження помірних температур.
Про це у своїй статті в журналі The Ukrainian Farmer пише кандидатка сільськогосподарських наук Тетяна Кислих.
Септоріоз є найпоширенішою та найшкідливішою хворобою серед плямистостей листя пшениці. Плямистості, об’єднані під назвою септоріоз, спричиняють кілька видів грибів, що за сучасною класифікацією належать до різних родин. Найпоширенішими серед них є Zymoseptoria tritici (Roberge ex Desm.) Quaedvl. & Crous (син. Septoria tritici Roberge ex Desm.), Parastagonospora nodorum (Berk.) Quaedvl., Verkley & Crous (син. Septoria nodorum (Berk.) Berk.) та Parastagonospora avenae (A.B. Frank Quaedvl., Verkley & Crous. (син. Septoria avenae A.B. Frank).
Домінантне положення в комплексі збудників септоріозу належить Zymoseptoria tritici. Під час ураження рослин грибом Z. tritici утворюються плями видовженої прямокутної форми, солом’яного забарвлення, на яких можна навіть голим оком помітити дрібні чорні численні утворення – це сформувалися пікніди збудника (фото 1-б).
Симптоми ураження листя пшениці P. nodorum призводить до появи лінзоподібних плям (фото 2-а). Пікніди зазвичай не голим оком видно погано. Р. avenae спричиняє появу видовжено-еліптичних плям золотаво-брунатного кольору з жовтою облямівкою (фото 3-а). Слід зазначити, що у 2023–2024 рр. значно збільшилась частота ізоляції саме Р. Avenae.
Нагадаємо, запаси вологи в ґрунті поповнилися, але подекуди фіксують сильну посуху.