
Практичні рішення для сучасного птахівництва здатні покращити показники виробництва і збільшити прибутки птахоферм
Майбутнє — за інноваціями

Практичні рішення для сучасного птахівництва здатні покращити показники виробництва і збільшити прибутки птахоферм.
Сьогодні як ніколи важливими є інноваційні продукти компаній, що сприяють автоматизації птахівничих підприємств і підвищенню їх конкурентоздатності. Vencomatic Group BV нині розвиває інноваційні підходи для підвищення ефективності птахівничих підприємств, зосереджуючись на довгих рішеннях для стабільного розвитку галузі. Компанія посідає провідні позиції у сфері розробки та впровадження технологічних рішень для птахівництва. Її діяльність спрямовано на створення ефективних, екологічно безпечних та економічно обґрунтованих систем, що відповідають актуальним викликам галузі. «Ми вивчаємо й дослухаємося до проблем і потреб птахівників, розробляємо рішення, які значно підвищують ефективність бізнесу та спрощують процеси керування», — каже Тетяна Аліфанова, менеджерка з регіонального розвитку компанії Vencomatic Group BV.
Одним із головних напрямів діяльності компанії є впровадження на тваринницькому ринку систем енергоощадження за допомогою теплообмінників від Agro Supply. Нині теплообмінниками Agro Supply користуються понад 6000 птахівничих підприємств у всьому світі. Підвищення вартості енергоресурсів, кормів і ветеринарних препаратів пожвавлює актуальність впровадження таких технологій для виробників птахівничої продукції. Системи Agro Supply дозволяють скоротити споживання енергії до 70%, що позитивно впливає на виробничі показники підприємства — у птиці покращується конверсія корму, знижується рівень падежу, збільшуються прирости й однорідність стада.
Важливим напрямом розвитку будь-якого птахівничого підприємства є автоматизація виробничих процесів. Оптимізувати витрати господарств на трудові ресурси та забезпечити високий рівень біобезпеки в господарстві можна завдяки передовим технологіям Prinzen (автоматизація для інкубаторіїв та обробки столового яйця). Prinzen є світовим лідером у сфері автоматизованої обробки інкубаційного яйця, що підтверджено довірою найбіль ших генетичних компаній. «У сучасних умовах, що характеризуються стрімкими змінами та необхідністю швидкої адаптації, питання автоматизації стає особливо актуальним, — зазначає Тетяна Аліфанова. — Окрім технологічних рішень ми також сприяємо обміну досвідом між фахівцями галузі. Організовуємо виїзди наших клієнтів на європейські підприємства для ознайомлення з передовими технологіями, проводимо індивідуальні зустрічі й консультації безпосередньо на фермах. Наш підхід — не лише вибір оптимального рішення, а й детальний розрахунок окупності проєктів, що гарантує ефективність інвестицій».
Застосування автоматизованих та екологічно стійких рішень у птахівництві має велику кількість переваг. Лінійки продуктів Vencomatic і Van Gent створюють безпечне, комфортне та стимуляційне середовище для розвитку птиці, забезпечуючи оптимальні умови для її здоров’я та продуктивності. Так, кліматичні рішення від Agro Supply спрямовано на ефективний контроль мікроклімату в пташниках. Сучасні технології дозволяють підтримувати стабільні параметри температури й вологості, а це знижує стрес у птиці та покращує виробничі показники. Обладнання для збирання й обробки яєць від Prinzen оптимізує сортування та їх пакування. Завдяки передовим технологіям кожне яйце проходить ретельну обробку — від гнізда до упакування, що мінімізує ризики механічних пошкоджень і забезпечує високу якість продукції. Системи Meggsius відкривають нові можливості для птахівництва завдяки цифровізації й аналітиці. Запровадження інноваційних рішень дозволяє вивести керування фермою на новий рівень — від збирання даних до предиктивного керування виробничими процесами. Це дає змогу максимально використовувати потенціал кожного стада й оптимізувати всі аспекти господарювання.

Окрім того, компанія пропонує системи підлогового утримання птиці батьківського стада — Van Gent , які забезпечують простоту керування технологічними процесами, а також мінімізують кількість курячих яєць від племінної птиці на підлозі.
ГНІЗДА ДЛЯ ПЛЕМІННОЇ ПТИЦІ
Дослідивши процес гніздування курей-бройлерів, АННЕ ВАН ДЕН ОВЕР (ANNE VAN DEN OEVER) описала оптимальні умови, за яких можна отримати найкращу продуктивність птиці й забезпечити цілими та неушкодженими максимальну кількість знесених птицею яєць.
Курка має природне бажання розмножуватись. Щоб збільшити свої шанси на потомство, птиця шукає безпечне, чисте й захищене місце для відкладання яєць. Курка демонструватиме таку саму поведінку в пташнику. Тому для успішного отримання інкубаційних яєць важливо створити умови, які дозволяють племінній птиці виявляти свою інстинктивну поведінку.
Вибір гнізда
Щоб зрозуміти, чому бройлери відкладають яйця поза гніздами, треба знати, за якими ознаками птиця вибирає собі місця для гніздування. Насамперед слід з’ясувати, що робить для птиці гніздо привабливим, а також те, як взаємодії між птицею та їх мобільність впливають на її рішення відкладати яйця на підлогу.
Було проведено експеримент, під час якого досліджували переваги й недоліки різних конструкцій гнізд. Для досліду брали чотири конструкції гнізд для шести різних груп птиці по 100 курей і 9 півнів: пластикове; пластикове з перегородкою посередині для створення двох менших зон; пластикове з вентиляцією внизу для створення протягу всередині гнізда та дерев’яне гніздо. Кількість яєць, відкладених у кожне гніздо, реєстрували протягом перших 12 тижнів від початку несучості. За поведінкою курей усередині гнізд спостерігали за допомогою інфрачервоних камер. Кури віддавали перевагу дерев’яним гніздам, оскільки 80% несучок знесли там яйця (рис. 1).

Запобігання відкладенню підлогових яєць
Оптимально облаштоване гніздо для птиці є найліпшим захистом від відкладання яєць на підлогу для збереження їх якості. Є три важливих чинники щодо того, як гніздо має бути спроєктовано для максимального сприйняття його птицею:
• Дерев’яна стінка гнізда. Встановлено, що 80% курей виберуть дерев’яне гніздо для знесення яєць;
• Недопущення протягів. Кури дуже до них чутливі й уникають гнізд із протягами, що призводить до збільшення частоти знесення яєць на підлозі;
• Конструкція гнізда важлива для кількості його оглядів і відвідувань куркою. Якщо гніздо буде занадто великим, спостерігатиметься більше занепокоєння усередині гнізда, що призведе до збільшення випадків знесення яєць на підлозі.
Гніздо Ван Гент і його переваги
Гніздо Ван Гент (Van Gent Nest) добре відоме своєю ефективністю. За його використання вдається отримати меншу кількість підлогових яєць і високу якість інкубаційних.
Конструкція міцна і проста, завдяки чому гніздо легко монтувати й чистити. Воно забезпечено автоматизованою системою вигнання. Кури виганяються з гнізда після кладки протягом ночі, що запобігає висиджуванню та його забрудненню.

Порівнюючи з гніздами конкурентів, гніздо Van Gent має дві замість однієї стрічки для яєць, що гарантує забезпечення появи меншої кількості яєць із тонкими тріщинами. Петлі у цього гнізда виготовлено з неіржавної сталі замість пластикових. Вони міцні й не піддаються корозії. Гніздо виготовлено тільки з фанери, без пластику всередині. Має досить тривалий строк експлуатації. Верх стрічки для яєць закритий, відповідно, у гнізді відсутні протяги, а яйця лишаються чистими від пилу. В гнізді для птиці міститься достатньо доступного простору, що підвищує комфорт. Загалом така система має більшу стабільність і міцність.
Процедура очищення гнізд Van Gen: розвантаження пташника; очищення гнізда щітками, щоб видалити бруд. Перед видаленням гною та рейок розбираються килими гнізд, підлога гнізд із дротяної сітки, брудозахисні плити під підлогою гнізда, покрівельні та гребеневі плити. Весь бруд, що лишився, збирають на рейкову підлогу та видаляють із пташника.

Виробники племінної продукції в багатьох країнах успішно використовують гніздо Ван Гент (Van Gent Nest) задля ефективного виробництва інкубаційних яєць — через мінімізацію кількості «підлогових» яєць та підвищення їх виводимості. Багаторічний досвід розробників технологічного обладнання дозволив отримати міцну і просту конструкцію гнізда, яке можна доволі легко встановлювати й очищати.
Урахування особливостей гніздової поведінки птиці, взаємодії між особинами при проєктуванні обладнання дозволяє забезпечити їх благополуччя за утримання в промислових пташниках. Автоматизована система контролю перебування несучки в гнізді запобігає його забрудненню й оптимізує час використання. Установлення окремих частин і рейок із тропічної твердої деревини, оцинкованої опорної системи гнізда поряд з оптимальними для птиці розмірами, використання спеціальних чохлів для запобігання забрудненню яєць під час транспортування забезпечує поєднання екологічності виробництва і біобезпеки, благополуччя птиці й зручність у користуванні для персоналу. Таким чином, ці гнізда вирізняються високою ефективністю як у використанні, так і в обслуговуванні. Їх упровадження дозволяє господарствам зберігати більшу кількість якісних і неушкоджених інкубаційних яєць.
КОМЕНТАР

Тетяна Аліфанова, менеджерка з регіонального розвитку компанії Vencomatic Group BV.
В Україні наша компанія працює не лише з комерційними організаціями, облаштовуючи їхні птахокомплекси всім необхідним обладнанням, а й активно долучається до різних освітніх проєктів. Нещодавно спільно з ТОВ «ВАДА» було встановлено демоверсію системи Van Gent з утримання батьківського поголів’я курей яєчного та м’ясного напрямів продуктивності в НУБіП. Інженери VADA змонтували гніздо в навчально-виставковому павільйоні технологічного обладнання птахівництва кафедри технологій у птахівництві, свинарстві й вівчарстві. Тепер студенти зможуть вивчати технології утримання птиці на новітньому обладнанні, відтак ринок праці незабаром поповниться кваліфікованими спеціалістами, які не лише з теорії знатимуть про сучасне устаткування, а й здобуватимуть навички на практиці.
Ця співпраця є важливим кроком у розвитку української аграрної освіти та підготовки фахівців для птахівничої галузі. Запровадження сучасних технологій у навчальному процесі дозволяє студентам отримати актуальні знання та краще розуміти специфіку роботи в реальних виробничих умовах. У майбутньому такі ініціативи сприятимуть підвищенню ефективності сільськогосподарського виробництва в Україні.
Також компанія VADA, яка спеціалізується на інженерних рішеннях у птахівництві й тваринництві, тісно співпрацює з такими потужними холдингами, як МХП та «Агро-Овен», облаштовуючи на птахокомплексах цих товариств обладнання компанії Vencomatic. Воно сприяє покращенню умов утримання птиці та підвищенню продуктивності виробництва. Крім того, застосування інноваційних технологій дозволяє оптимізувати витрати на експлуатацію обладнання, що є важливим чинником для конкурентоспроможності підприємств.
У майбутньому Vencomatic та VADA планують розширювати співпрацю з навчальними закладами й аграрними підприємствами, щоб сприяти розвитку сучасного птахівництва в Україні.
ДОСВІД ІЗ ГОСПОДАРСТВА
Коен Хосте, фермер (Тьєльта, Бельгія)
Перший пташник для племінного виробництва птиці Коен побудував на 16 500 курей і півнів. Із самого початку Коен підійшов до племінного напряму бізнесу уважно й енергійно. Він відвідував колег-птахівників, вивчав перспективи галузі й обладнав свій пташник для племінного стада бройлерів сучасними системами від Vencomatic Group.
У першому пташнику було встановлено два ряди гнізд для кладки яєць, виготовлених компанією Van Gent, а також реалізована унікальна концепція вентиляції з ізольованою стелею та припливними клапанами. Через них подавалося повітря у приміщення. Інкубаційні яйця збирали машини Prinzen. Через рік було ухвалено рішення побудувати другий пташник знову з гніздами для кладки яєць виробництва Van Gent. Між двома пташниками побудували окремий пташник для півнів.
Наразі на фермі Хосте є три пташники на 58 500 курей і півнів, окремий склад для яєць і вантажна платформа. Сам Коен є підприємцем, який активно розвиває й модернізує свою птахоферму. Його господарство є високоефективним і практично повністю автоматизованим.
Для її оснащення Коен використовує низку систем, вироблених групою компаній Vencomatic Group, а саме: гніздо для кладки яєць Van Gent, теплообмінник для оптимального клімату в пташнику Agro Supply, конвеєрну стрічку Vencobelt для безпечного автоматизованого транспортування яєць у склад для яєць, а також пакувальну лінію Prinzen, доповнену деякими рішеннями Meggsius, для ретельного відбору, перевірки й пакування яєць в інкубаційні або паперові лотки, а також завантаження їх у транспортні візки.
З минулого року на цій птахофермі використовується система Meggsius Select, яка автоматично відбирає яйця другого сорту, роблячи 8 індивідуальних знімків кожного яйця. Ці знімки в поєднанні з іншими даними, отриманими за допомогою системи Meggsius Count & Control, створюють дуже цінну інформацію.
Таким чином, власник може дистанційно 24/7 відстежувати як кількість відкладених яєць, так і їхню якість. Це дозволяє швидко й адекватно реагувати на зміну ситуації. Яйця автоматично підраховуються і перевіряються на якість. У разі витікання яєць система Meggsius Detect негайно зупиняє обладнання, запобігаючи його подальшому забрудненню.
На підприємствах Hoste різні системи Meggsius працюють без проблем: Meggsius Select — для автоматичного огляду та відбору яєць, Meggsius Count & Control — для машинного підрахунку й автономного збирання яєць, Meggsius Detect — для сигналізації про витікання яєць на конвеєр. Операції, які раніше виконував оператор, тепер здійснюються механічно і значно оперативніше. Виробництво стало стабільнішим і якіснішим завдяки зниженню впливу людського чинника, дія якого, попри захопленість і відданість справі, не буває бездоганною.
Коен і далі веде новий бізнес, прагнучи до глибшого розуміння та підвищення ефективності бізнес-процесів. Кожен крок автоматизації, який він здійснив за останні чотири роки, приносить спокій і заощаджує час. Мету, що полягала в отриманні високої якості інкубаційних яєць, досягнуто.
