Європарламент підтримав еквівалентність для насіння деяких культур з України

Європейський парламент проголосував на підтримку рішення з надання в ЄС еквівалентності системі сертифікації та насінню олійних культур та насінню буряків, які виробляються в Україні.
Про це повідомляє пресслужба Насіннєвої асоціації України.
Відповідне рішення ухвалено на пленарному засіданні Європарламенту у Страсбурзі. За нього проголосувало 411 євродепутатів, 191 – проти, 13 – утрималися.
Відтак насіння соняшника, олійного ріпаку, сої, та буряків отримає доступ до ринків ЄС.
Своїм рішенням Європейський парламент внесе зміни до Рішення Ради ЄС 2003/17/ЄС від 16 грудня 2002 року щодо еквівалентності польових перевірок, проведених в третіх країнах щодо виробництва насіннєвих культур, та еквівалентності виробництва насіння в третіх країнах.
Законодавча ініціатива [COM(2024)0052 – C9-0026/2024 – 2024/0027(COD)] була спільною для Молдови та України. Вона стосується еквівалентності польового інспектування, що проводиться в цих країнах, щодо, зокрема, насіння кормових культур в Республіці Молдові, та щодо еквівалентності насіння буряків та насіння олійних культур (три культури), вироблених в Україні.
З осені 2020 року еквівалентність ЄС вже поширюється на насіння зернових, сорго та кукурудзи з України. Відповідно до проголосованого документа в Додатку 1 Рішення Ради ЄС 2003/17/ЄС буде оновлено інформацію про України. В переліку третіх країн, насіння з яких визнається еквівалентним до вимог ЄС, навпроти будуть зазначені нові культури, на які поширюється еквівалентність.
До культур, що визначені Директивою Ради 66/402/ЄЕС про реалізацію насіння злаків, будуть також додані культури з Директиви Ради 2002/54/ЄС року про реалізацію насіння буряка, та з Директиви Ради 2002/57/ЄС про реалізацію насіння олійних та прядивних культур (тільки щодо Brassica napus, Glycine max та Helianthus annuus).
Наразі щодо законодавчої ініціативи має ще бути узгоджено ряд формальностей (так званий Трилог між представниками Європейського парламенту, Ради ЄС та Європейської комісії). Після чого документ буде опубліковано в Офіційному віснику ЄС (Official Journal of the European Union (the OJEU)).
Зміни наберуть чинності на двадцятий день після офіційної публікації.
Як було зазначено у звіті Комітету з питань сільського господарства та розвитку сільських територій, AGRI, представленому Європейському Парламенту, зважаючи на потреби аграрного сектору в виробництві високоякісного насіння та важливості глобальної співпраці, пропозиція щодо надання еквівалентності насінню нових культур з України має сприяти торгівлі насінням, яке відповідає нормам ЄС.
Нагадаємо, щорічно Україна збільшуватиме експорт насіння на 10-15%.