Техніка

Підготовка ґрунту зажди є саме тим чинником, що визначає якість сівби та значною мірою впливає на майбутній урожай

Запорука врожаю

Запорука врожаю

Підготовка ґрунту зажди є саме тим чинником, що визначає якість сівби та значною мірою впливає на майбутній урожай.

Передпосівна культивація, на перший погляд, не сильно впливає на долю майбутнього врожаю, але це — ілюзії тих, хто хоче зекономити. Готувати ґрунт потрібно завжди, за винятком ситуацій, коли сіяти планується за допомогою посівного комплексу, або ґрунтові умови не дозволяють це зробити якісно. Однак аграрії нерідко натрапляють на іншу проблему — неможливість отримати пристойний результат культивації.

На ринку є багато агрегатів, які не здатні працювати з різними ґрунтами — їх можна застосовувати тільки у вузькому діапазоні умов. Тому класичною картиною є «виставка» передпосівних культиваторів у тракторному парку більшості українських господарств.

Аби працювати за різних умов, аграріям доводиться шукати сві́й культиватор, Подекуди на це витрачаються роки, протягом яких підготовка ґрунту до сівби стає проблемою. Подальша сівба нагадує більше лотерею, і вдалий сезон може стати таким тільки випадково, коли інші чинники якимсь чином нівелюють неякісну підготовку посівного ложа.

У фермерському господарстві Анатолія Жили на Дніпропетровщині цю проблему усунули хоч і не швидко, але вдало. Доволі тривалий час тут працювали з вітчизняними культиваторами, проте потрібної якості обробітку досягти не могли.

Зручна модульна конструкція

Господарство має важкі ґрунти — суглинки, що вимагає особливого підходу до їх підготовки. Приблизно половину площ доводиться готувати під ярі культури, і саме тут робота культиватора є надзвичайно важливою. Під озимину поля обробляють тільки дисковими знаряддями, оскільки дефіцит вологи не створює відповідних умов для роботи культиваторів.

Коли почали шукати новий агрегат, одразу розглянули культиватор LEMKEN Korund із робочою шириною 4,5 м. Маючи досвід застосування плугів цього виробника і добре знаючи репутацію бренду, керівник господарства вирішив передусім дізнатись, що пропонують саме тут.

Представники дилера — компанія «Інтертехінвест» запропонували кілька варіантів, але власник вирішив обрати більш універсальну модель Korund, бо вона найбільше відповідає умовам підприємства. Навіть знаючи про непогані пропозиції деяких інших європейських виробників, Анатолій Жила вирішив не розглядати ці варіанти.

Перший сезон експлуатації показав, що агрегат здатен не тільки готувати ґрунти до сівби — за встановлення доліт замість стрілчастих лап культиватор перетворюється на борону, яка чудово закриває вологу. Слідорозпушувачі добре розпушують колії, що лишаються після проходу трактора, навіть в умовах нестиглого ґрунту.

Вирівнювальна планка, що встановлена попереду, може працювати під різними кутами. Залежно від типу ґрунту і його стану планка встановлюється з нахилом до знаряддя (для важких ґрунтів) або до трактора (для легких ґрунтів). Жорсткість підвіски планки регулюється звичайним пружинним амортизатором. Зазвичай стратегія вирівнювання передбачає сумісну роботу планки й основних робочих органів. Проте, якщо таким чином не вдається досягти бажаного результату, є можливість установлювати додаткову планку перед котками.

Котки малого діаметра інтенсивно подрібнюють ґрунт

Головну роботу виконують основні робочі органи — долота або стрілчасті лапи на пружинних стійках. Робочі органи встановлено на окремій рамі з паралелограмною підвіскою. Глибина обробітку налаштовується вручну — переставними «пальцями» з кроком 0,5 см. За потреби можна виконувати як мілкий обробіток на глибину від 2 см під ріпак або гірчицю, так і на 6–8 см під інші культури. Завдяки великій кількості робочих органів досягається повне перекриття всієї ширини захвату, і в результаті утворюється рівне посівне ложе. По ширині захвату культиватор розділено на три секції (по 1,5 м), кожна з яких окремо копіює поверхню поля. Таким чином, агрегат можна ефективно експлуатувати в умовах нерівного мікрорельєфу.

Подрібнення грудок, зворотне ущільнення й остаточне вирівнювання поверхні поля виконує подвійний коток. Передній має діаметр 330 мм, задній — 270 мм. Вони працюють так, щоб дрібна фракція лягала в нижній шар, а більша — зверху. Таким чином, насінина краще контактує з ґрунтом, після опадів на ґрунті не утворюється кірка, і він менше схильний до ерозії. Також слід зазначити, що задній коток обертається з більшою швидкістю, що дає змогу ще краще подрібнювати грудки й створювати максимально сприятливий агрофон для подальшої сівби.

Культиватор складається й розкладається дуже швидко — у транспортному положенні він становить менше як 3 м, що досить зручно під час руху дорогами загального користування. Заїзд у поле також набагато простіший, особливо, якщо доводиться долати посадки.

Робота вирівнювальної балки

Експлуатація показала, що культиватор Korund добре виконує свою роботу на швидкості 12 км/год. Цього абсолютно достатньо для якісної підготовки ґрунту, а більша швидкість на нерівних полях може навіть нашкодити. Хоча в сусідніх підприємствах із потужнішими тракторами такий самий культиватор успішно експлуатують на швидкості 15–17 км/год.

За словами Анатолія Жили, витрати пального становлять 5–6 л/га. Усе залежить від вологості ґрунту й глибини обробітку. З долотами працювали на глибину 8–10 см, а з лапами, коли готували поля під сівбу соняшнику, — на 6–7 см. Продуктивність за годину — 4-5 га, але багато залежить від робочої швидкості й довжини гонів. Тобто 4,5-метровим культиватором за день можна легко обробити 50 га і більше. Напрацювання за перший сезон становило близько 300 га, тому про спрацювання робочих органів говорити поки що рано. Проте власник поділився досвідом експлуатації плугів LEMKEN, коли, працюючи в складних умовах, вони демонстрували неабияку зносостійкість. Їх робочі органи працювали у кілька разів довше, ніж аналоги. Пан Анатолій також розповів, що, коли встановив замінники (вирішив зекономити), строк їх експлуатації був у кілька разів меншим. Тож відчутної економії досягти не вдалось.

На чому ще зосередив увагу Анатолій Жила, так це на загальній міцності агрегата. Застосування високоякісної сталі в конструкції рами забезпечує витривалість і неабиякий строк експлуатації. Несна рама з міцної пружинної сталі витримує значні ударні навантаження. Таким чином, трактор і знаряддя особливо захищені під час переїздів дорогами загального користування й на розворотах на кінцях гонів.

Владислав Олійник

Поділитись:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ