Які прояви хвороби Гамборо за ураження варіантними штамами
Варіантні штами вірусу хвороби Гамборо, як і високовірулентні, за хронічного перебігу можуть спричинити значні ураження основних імунних органів, бурси Фабріціуса через індукцію некротичних процесів і руйнацію В-лімфоцитів. Цим і пояснюється розвиток імуносупресії, пише журнал «Наше птахівництво».
На відміну від класичних клінічних проявів хвороби Гамборо (депресія, діарея, скуйовджене пір’я), ураження птиці варіантними штамами супроводжується асимптоматичним перебігом, зниженням ваги та можливою коінфекцією з E. coli, вірусним бронхітом та іншими патогенами.
Зазвичай смертність птиці ‒ не той показник, що пов’язаний із циркуляцією штамів із геногрупи G2, яким притаманна швидка колонізація бурси та її тотальне виснаження. Це призводить до атрофії органу й імуносупресії, як наслідок ‒ до зниження продуктивних показників.
Крім того, інфікування штамами вірусу хвороби Гамборо з геногрупи G2 характеризується значно нижчим рівнем реплікативного потенціалу і тривалістю розмноження, як порівняти з високовірулентними штамами.
Різниця в реплікативному потенціалі високовірулентних і варіантних штамів має важливий вплив і на прояв патогенності. Однак варіантні штами здатні швидко колонізувати бурсу та швидко виділятися з організму птиці. Це також пояснює, чому вони не призводять до високої смертності і стають домінантними епідемічними штамами в багатьох країнах світу.