Фумігація є найефективнішим і найбільш економічно обґрунтованим способом ліквідації шкідників
Особливості фумігації
Фумігація є найефективнішим і найбільш економічно обґрунтованим способом ліквідації шкідників.
Протягом останніх років строки зберігання різних зернових культур подовжуються до моменту експортних операцій. І один із головних викликів — вберегти кондиційне збіжжя від шкідників без втрат його якості.
Виклики для аграріїв
На сьогодні основним чинником стримування експорту є логістичні проблеми. Насамперед це пов’язано зі складністю морських перевезень. Однак відомі компанії — перевізники зернових змогли нормалізувати внутрішні операції й навіть збільшити обсяги переміщень. І хоч автомобільні перевезення на внутрішньому ринку відіграють важливу роль, проте залізничний транспорт має значно більші переваги внаслідок пропускної здатності, економічності й більших обсягів перевезення. Проте, як виявилось, не тільки логістика є проблемою для виробників і експортерів зерна.
Шкідники значною мірою негативно вплинули на строки зберігання зерна, спонукали до додаткових витрат щодо заходів з їх ліквідації та в деяких випадках стали перепоною вже на кордоні, коли вантаж просто повертали.
Шкідливі й небезпечні
Основним чинником появи та розповсюдження шкідливих комах і кліщів на території зерносховищ є відсутність вчасних профілактичних і захисних заходів проти них.
На сьогодні санітарний і фітосанітарний стан більшості складських приміщень для зберігання зернових є вкрай незадовільним.
Видовий склад шкідників і ступінь зараженості ними зерна інколи вражає. Проте більш небезпечним є те, що вони здатні проникати на ділянки інших фітосанітарних зон і потрапляти в зерносховища сусідніх господарств, і ця проблема є надзвичайно актуальною.
На жаль, більшість профілактичних заходів щодо підготовки зерносховищ до приймання зерна та його безпечного зберігання є недостатніми для повноцінного захисту від цих небезпечних комах, кліщів і патогенних мікроорганізмів: завжди є ризик прихованих або діапазуючих фаз розвитку шкідливих видів, які здатні шкодити зерну вже після його завантаження у сховище.
Ефективний захист
За показниками рівня ефективності, швидкості застосування і економічного обґрунтування найнадійнішим способом ліквідації шкідників є фумігація. Понад 10 діючих речовин і хімічних сполук, більш ніж 40 препаратів фумігантної дії застосовують майже всі аграрні країни світу. На теренах України найактуальнішим фумігантом є фосфористий водень або газ фосфін (РН₃), який справді здатен ліквідувати виявлені проблеми зі шкідниками за умов правильного застосування й дотримання технологічних вимог: токсикологічних параметрів, контролю показників хемосорбції та досягнення певних летальних норм у виявленій групі шкідників. На відміну від різних інсектицидних препаратів — концентратів емульсій, якими обробляється зерно, фуміганти на основі фосфіну в газоподібному стані здатні знищувати шкідників, як в ембріональних, так й у постембріональних стадіях, що, безумовно, дає їм значну перевагу саме в захисті зерна. У разі виявлення шкідників у попередньо обробленому інсектицидами зерні перед відвантаженням на експорт тільки фумігація дозволяє усунути цю проблему достатньо оперативно з урахуванням і транзитної фумігації в окремих випадках.
Тож вибір компанії, яка супроводжуватиме контроль за шкідниками на території елеватора, є дуже важливим кроком. Допомога в аналітиці вхідного контролю сировини, здійснення відповідних лабораторних досліджень (акарологічної й ентомологічної експертиз) істотно мінімізують появу небезпечного чинника, що пов’язано з наявністю шкідливих комах і кліщів. Навіть виявлення шкідників під час зберігання зерна передбачає ефективний контроль і забезпечення всіх захисних заходів і, як наслідок — успішний експорт зернової продукції.
Перед фумігаційними роботами фахівці компанії «Украгрохімтрейд» перевіряють зерносховища, обладнання й територію. Вибірково відбирають проби зерна на наявність шкідників і ступень їх зараження. Формується план фумігаційних робіт і спосіб застосування фумігантів. Процес фумігації є повністю контрольованим, що дозволяє забезпечити не лише високу ефективність заходів, а й належну безпеку у виконанні робіт підвищеної небезпеки.
Ефективний захист зерна й безпечне проведення робіт можуть забезпечити тільки професійні фахівці, які мають сертифіковане та сучасне обладнання й засоби захисту.