Пахово-мошонкові грижі трапляються і в кнурців, і у свинок
За походженням грижі в свиней поділяють на вроджені й набуті. Існують різні думки щодо етіології та патогенезу гриж, але їх вивчення слід починати з усвідомлення топографо-анатомічних особливостей ділянок, де вони з’являються, пише журнал The Ukrainian Farmer.
До пахово-мошонкових відносяться всі грижі в ділянці паху й мошонки. Здебільшого грижовим отвором є внутрішнє пахове кільце, яке відкриває вхід у паховий канал ‒ лійкоподібну щілину між внутрішнім і зовнішнім косими черевними м’язами.
Починається канал внутрішнім (черевним) паховим кільцем і закінчується зовнішнім (підшкірним). Внутрішнє кільце відкривається трохи збоку від зовнішнього краю прямого черевного м’яза й утворене паховою (пупартовою) зв’язкою (позаду) й каудальним краєм апоневрозу внутрішнього косого черевного м’яза (спереду).
Зовнішнє кільце утворене черевною та тазовою пластинками апоневрозу зовнішнього косого черевного м’яза. В пренатальний період, а в деяких видів тварин ‒ після народження, у паховий канал випинається парієтальний листок очеревини, вистилає його й утворює піхвовий канал. Опускаючись, цей листок вистилає порожнину мошонки й називається загальною піхвовою оболонкою. Через піхвовий канал сім’яники опускаються в сім’яниковий мішок (мошонку).
Залежно від місця проникнення й локалізації грижового вмісту можуть бути різні пахово-мошонкові грижі, але практика показує, що в кнурців (кабанчиків) найчастіше виявляють інтравагінальні: коли грижовий уміст просовується через піхвовий канал у порожнину загальної піхвової оболонки безпосередньо до сім’яника. Тобто наявність природного сполучення порожнини загальної піхвової оболонки з черевною порожниною ‒ найважливіший анатомічний елемент, що визначає ймовірність утворення саме цих гриж.
Пахові грижі трапляються й у свинок, коли через паховий канал, який зберігся, виходять внутрішні органи. Дослідження хворих свинок засвідчили, що в них канал ‒ на тому місці черевної стінки, де кріпиться кругла зв’язка матки. Він має таку ж форму, як і в кнурів.
У деяких свинок у межах грижового мішка виявляли елементи мошонки (мускульно-еластична оболонка, зовнішній кремастер). Такі грижі у свинок слід уважати аномалією типу гермафродитизму.
Нагадаємо, грижі в свиней виявляють частіше, ніж у інших тварин.