Капіталізація ринку сільгоспземель зросла на 332 млрд грн
Якщо порівнювати середньозважені ціни вересня 2024 року до середньозваженої ціни в грудні 2023 року (до відкриття ринку земель для юридичних осіб), за цей час ціни на землю зросли на 21,6% для всіх земель і на 18,6% для «товарних» ділянок, сягнувши 45,2 тис. грн/га для всіх проданих земель і 46,9 тис. грн/га для товарних земель.
Про це йдеться у аналітичному огляді ринку земель в Україні, підготовленому «KSE Агроцентр» спільно з Програмою USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО).
Це зростання було настільки суттєвим, що воно перевищило девальвацію національної валюти, і якщо середньозважена ціна в грудні 2023 року становила 1001 дол. США за га, то середньозважена ціна в вересні 2024 року становила 1095 дол. США за га., що еквівалентно зростанню ціни на 9,4% у доларовому еквіваленті.
Таким чином, за девʼять місяців 2024 року капіталізація ринку сільгоспземель зросла на 332 млрд грн в національній валюті, або на 3,9 млрд дол. США, якщо рахувати вартість землі в іноземній валюті. При цьому за весь час існування ринку зростання цін на землю в національній валюті не перевищило темпи девальвації гривні.
Гектар землі в липні 2021 року коштував 1166 дол. США за га, тож з моменту відкриття ринку сільгоспземель у липні 2021 року номінальна ціна на землю знизилася на 6,1% в доларовому вимірі. Це відбувається через суттєве послаблення гривні після початку повномасштабного вторгнення, а згодом й внаслідок валютної лібералізації.
Потенційна вартість усіх земель, що доступні для купівлі-продажу, сягнула 8,2 млрд грн у 2024 році. При цьому варто зауважити, що всі ціни, які аналізуються у випусках даного огляду – це офіційні ціни купівлі-продажу сільськогосподарської землі, що зафіксовані в угодах. Реальна вартість сільськогосподарської землі може відрізнятись, оскільки більша частина угод купівлі-продажу укладаються за ціною, що не відрізняється від нормативно-грошової оцінки (мінімальної ціни продажу для колишніх підмораторних земель) на більш ніж 2%. Відтак, справжній обсяг ринку може бути суттєво більшим, як і реальна ціна.
Нагадаємо, ціни на землю у деяких регіонах знизились на 10-16%.