Овочі-Ягоди-Сад

росія заборонила ввезення овочів та зерна з Казахстану

росія заборонила ввезення овочів та зерна з Казахстану

Россільгоспнагляд запровадив обмеження на ввезення томатів, перців, свіжих динь, пшениці, насіння льону та сочевиці з Казахстану. Рішення ухвалено з метою забезпечення «фітосанітарної безпеки», повідомили у відомстві. Там уточнили, що з початку 2024 року виявили 215 випадків зараження вказаної продукції «карантинними об’єктами» — до таких відносять комах, збудників хвороб чи рослини-паразити. Регулятор зазначив, що цей показник у 4 рази перевищує значення аналогічного періоду 2023 року.

Про це повідомляє The Moscow Times.

Россільгоспнагляд додав, що інформував Комітет державної інспекції в АПК Мінсільгоспу Казахстану з усіх випадків порушень, а також просив вжити заходів щодо дотримання вимог законодавства Євразійського економічного союзу (ЄАЕС), проте, незважаючи на це, в республіці продовжували оформлювати сертифікати на заражену продукцію. Також у відомстві зазначили, що Казахстан не надав результатів розслідування за фактами виявлення карантинних об’єктів.

При цьому транзит пшениці, насіння льону та сочевиці під обмеження не потрапить. Однак для цього Казахстан повинен буде оформлювати фітосанітарні сертифікати безпосередньо на країну кінцевого призначення та проводити перевалку зерна із залізничних вагонів одразу до трюмів суден.

Заборона була запроваджена на тлі інформації про відмову президента Казахстану Касим-Жомарта Токаєва приєднатися до БРІКС. Глава держави отримав таку пропозицію і розглядав її з погляду «національних інтересів», але все ж таки вирішив утриматися від подання заявки на вступ, повідомив напередодні його радник і прес-секретар Берік Уалі. За його словами, поки що Токаєв віддає пріоритет ООН «як універсальній та безальтернативній організації, в якій можна і потрібно обговорювати всі актуальні міжнародні проблеми».

2 жовтня Росія фактично закрила транзит та імпорт зерна з Казахстану, пославшись на фітосанітарні міркування. Влада республіки назвала ці претензії бездоказовими. У свою чергу місцеві виробники вважали ці заходи відповіддю Астані та охарактеризували ситуацію як початок «зернової війни». Обмеження з’явилися після повної заборони на ввезення в республіку пшениці з третіх країн, зокрема держав ЄАЕС, які почали діяти в серпні. Казахстан обґрунтував його необхідністю розпродати запаси власного зерна, яке не було затребуване через дешевше з Росії. 

Читайте також: На росії продаватимуть пошкоджені яблука через дефіцит цих фруктів