Агрономія

Вологозабезпечення для сівби озимих цього року було вкрай несприятливе – НААН

Вологозабезпечення для сівби озимих цього року було вкрай несприятливе – НААН

Перша декада жовтня характеризувалася переважно теплою як для цієї пори року погодою. Кількість опадів була близькою до норми. Середня температура повітря була в широких межах – від 10,8 до 18,5 0С і була на 1,0-4,3 0С вищою від норми.

Про це йдеться в аналітичній довідці НААН.

Опади у вигляді помірного дощу, а місцями у вигляді злив пройшли майже на всій території країни, лише у східному регіоні їх не було. Так, за інформацією наукових установ НААН у Київській області їх кількість становила 46,6 мм, за норми для першої декади жовтня 19,0 мм, у Львівській – 40,4 мм за норми 15 мм, у Сумській – 32 мм за норми 65 мм, в Одеській – 12,6 мм за норми 15 мм.

Разом з тим, у цьому році погодні умови для формування ресурсів вологи у ґрунті для сівби озимих культур під урожай 2025 року склалися вкрай несприятливі. Упродовж серпня та вересня на більшій частині території країни утримувалась аномально суха, із суховійними явищами, погода. Майже половина площ під сівбу озимих культур залишалися охопленими ґрунтовою посухою, верхній шар грунту був надзвичайно сухий.

Незважаючи на такі умови, господарства центральних, північних та східних областей розпочали сівбу. Посушливі погодні умови ускладнювали початковий розвиток вже посіяних озимих культур – ріпаку та пшениці, а місцями зерно не проростало тривалий час.

Лише у західних областях умови були задовільними для накопичення вологи у ґрунті та проведення сівби озимих культур. Із підвищенням зволоження ґрунту, на раніше засіяних площах, з’явилися та розвиваються сходи, поява яких тривалий час затримувалася через посуху.

Нагадаємо, станом на 8 жовтня, озимими в Україні було засіяно 3,8 млн га.