Тваринництво

Копитні ванни обов'язкові для профілактики пальцевого дерматиту в корів

Невіддільною частиною програми профілактики пальцевого дерматиту у великої рогатої худоби мають стати регулярні копитні ванни. Вони допомагають очистити та продезінфікувати шкіру між копитцями, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Завдяки копитним ваннам знижується ризик переходу захворювання від хронічної стадії М4 до гострої стадії М2 та прогресування ураження стадії М2 до стадії М4. Однак треба мати на увазі, що копитні ванни профілактують нові ураження і не підходять для лікування вже наявних.

Для копитних ванн застосовують сульфат міді (2-5%), сульфат цинку (5-10%), формалін (2-5%) та інші препарати.

Для правильного дозування препарату і його кінцевої концентрації в розчині потрібно знати об’єм ванни. Щоб розрахувати його в літрах, послуговуються формулою: довжина (м) × ширина (м) × глибина (см).

Для ефективного оброблення всіх копит ванна має бути завдовжки не менше 3 м, щоб під час проходу через неї копита задніх кінцівок занурювалися в розчин щонайменше двічі. Ванну заповнюють розчином на 10 см від глибини. У ширину допускається 0,5 м за рівнем підлоги.

Поверхня ванн має бути неслизькою, але з тим і не надто жорсткою чи ребристою, адже тоді корови проходитимуть неохоче.

Зазвичай копитні ванни розміщують на шляху з доїльної зали чи в переходах між стійлами. За будь-якої схеми розташування навколо ванни має бути достатньо місця, щоб обійти, коли її не використовують.

Установлення ванн зі звичайною водою перед ваннами зі спеціальним розчином не дає додаткової користі й тому не бажане.

Частоту проведення ванн визначають, виходячи зі стану копит і ступеня поширення пальцевого дерматиту. За сильної захворюваності роблять раз на день щонайменше п’ять днів на тиждень, а в чистіших і гігієнічніших умовах достатньо одного-двох разів на тиждень.

Через більшу схильність корів до пальцевого дерматиту з настанням лактації запроваджувати копитні ванни слід наприкінці сухостійного періоду й активно практикувати на початку лактації.

Копитні ванни організують для всіх корів перед переведенням у сухостійну групу і весь сухостійний період: адже тільні нетелі також можуть стати джерелом зараження стада пальцевим дерматитом.

Як повідомлялося, «Прогрес молоко» не витрачається на копитні ванни.