Тваринництво

Особисті селянські господарства, що утримують свиней, проблемні для Держпродспоживслужби

Невідповідність вітчизняної системи державного контролю вимогам інших країн плюс картина з АЧС ‒ одні з основних перепон для експорту української свинини. Зокрема, ситуація з підтвердженням системи держконтролю вимогам країн ‒ торговельних партнерів, доволі неоднозначна: через утримання свиней у особистих селянських господарствах, а також забезпечення вимог до благополуччя тварин під час їх утримання й забою.

На цьому наголосив голова Держпродспоживслужби Сергій Ткачук у інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer.

«Нормативно-правові акти щодо благополуччя тварин мають досить тривалий період набрання чинності: з 2026 року та через рік після скасування воєнного стану, що є серйозною перепоною для підтвердження відповідності, ‒ зазначив Сергій Ткачук. ‒ Особливо питаннями благополуччя опікуються країни Євросоюзу».

Держпродспоживслужба вже опрацювала та передала на розгляд Європейської Комісії анкету для оцінювання нормативно-правової бази та системи контролю, що регулюють виробництво свинини.

Компетентні органи країн ‒ торговельних партнерів вимагають забезпечити єдиний підхід до підтвердження відповідності системи державного контролю, особливо забезпечення простежуваності, але в Україні досить складна ситуація з приватним сектором.

«Особисті селянські господарства, що утримують свиней, є досить проблемним сектором для Держпродспоживслужби, ‒ визнає Сергій Ткачук. ‒ Власники свиней не мають сильного бажання ідентифікувати їх, приховують тварин від спеціалістів державних лікарень ветеринарної медицини під час профілактичних заходів, зокрема пов’язаних із виникненням спалаху АЧС».

Досить часто свиней реалізують так званим перекупам, не оформлюючи ветеринарних та ідентифікаційних документів, додав він.

Як повідомлялося, цього року в Україні зареєстрували вже 58 випадків АЧС, чимало яких ‒ у приватному секторі.