Гемофільозний полісерозит усе частіше фіксують на великих свинофермах
На великих свинокомплексах і фермах почастішали випадки гемофільозного полісерозиту, що здатен масово уражати поголів’я. Від цієї хвороби потерпають головним чином поросята відлучного віку (26-106 днів), пише журнал The Ukrainian Farmer.
Гемофільозний полісерозит проявляється серозно-фібринозним запаленням плеври, перикарда, очеревини та суглобів.
Виникненню, поширенню й важкому перебігу цього захворювання у свиногосподарстві сприяють:
‒ раннє відлучення поросят від свиноматок;
‒ незадовільний мікроклімат у приміщеннях;
‒ переміщення тварин усередині господарства та в корпусах комплексів;
‒ інші чинники, що негативно впливають на резистентність організму.
Захворюваність на комплексах і великих свинофермах під час первинного спалаху досягає 70% і більше, летальність ‒ до 50%.
Характерною для гемофільозного полісерозиту є значна кількість захворілих і полеглих поросят із ознаками одночасного ураження серозних оболонок черевної й грудної порожнин (перитоніт, перикардит і плеврит).
Зараження тварин відбувається найчастіше аерогенним та аліментарним шляхами.
За гострого перебігу гемофільозного полісерозиту температура тіла поросят підвищується до 40,5-41,5 °С, спостерігаються чхання, сухий кашель, нерідко блювота. Тварини відмовляються від корму, з’являється хворобливість черевної та грудної стінок, унаслідок чого вони пересуваються, обережно вигнувши спину; щетина на спині скуйовджується. Серцевий поштовх дуже слабкий, прогресує серцева недостатність, з’являється синюшність шкіри вушних раковин, нижньої стінки живота, внутрішніх поверхонь стегон. Смерть настає через 24-36 годин після початку захворювання.
Гострий перебіг гемофільозного полісерозиту в багатьох поросят переходить у підгострий або хронічний, що залежить від індивідуальних особливостей організму (від рівня гамма-глобулінів у крові). Такі тварини швидко худнуть і на тлі зростання серцевої недостатності через 10-15 днів гинуть. Лише деякі поросята одужують, але через утворення спайок петель кишківника, серцевої сумки з серцем у них часто виникають запори, напади задухи, і смерть настає пізніше.
Нагадаємо, найменші новонароджені поросята потребують особливої уваги.