Тваринництво

У стресі птиця особливо потребує триптофану й вітамінів групи В

Під час стресу в птиці особливу увагу приділяють забезпеченню її вітамінами й амінокислотами, зокрема триптофаном, пише журнал «Наше птахівництво».

Триптофан ‒ специфічна амінокислота, попередник серотоніну, на яку зазвичай не звертають уваги за нормального розвитку птиці. Серотонін є нейромедіатором, що утворюється в головному мозку і регулює багато різних процесів, впливає на поведінку, відчуття щастя, апетит тощо.

Дефіцит серотоніну спричиняє низку негативних наслідків: птиця стає неспокійною, можуть з’являтися розкльови, випадки канібалізму в стаді, розлади сну, запальні процеси в організмі, зниження споживання корму.

За нормальних умов розвитку організму птиці триптофан використовується безпосередньо для синтезу серотоніну. Під час стресу, коли існує підвищена потреба в енергії, триптофан більше використовується в механізмах енергетичного метаболізму, через що виникає дефіцит триптофану, потрібного для синтезу серотоніну.

За стресу в птиці збільшуються потреби у вітамінах групи В. Вони ‒ водорозчинні, і, на відміну від жиророзчинних вітамінів, їх запаси в організмі обмежені:

‒ В1 (тіамін) бере участь у метаболізмі вуглеводів;

‒ В2 (рибофлавін) і В3 (ніацин) виробляють енергію;

‒ В5 (пантотенова кислота) задіяний у обміні жирних кислот, амінокислот і вуглеводів;

‒ В6 (піридоксин) бере участь у метаболізмі амінокислот;

‒ В7 (біотин) творить метаболізм жирних кислот, амінокислот, білків і ДНК;

‒ В9 (фолієва кислота) працює над діленням клітин;

‒ В12 (кобаламін) ‒ учасник метаболізму ДНК, білків.