Що пізніше зібраний попередник озимих, то мілкішим має бути обробіток ґрунту
Під час підготовки ґрунту під сівбу озимих культур треба дотримуватися правила: чим пізніше збирати попередник, тим мілкішим має бути обробіток. За збирання пізніх попередників (круп’яні, кукурудза, соя, соняшник) достатньою є глибина обробітку 6-8 см, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Здебільшого для цього застосовують дискові борони або комбіновані знаряддя. Можливе застосування й безпосередньої сівби за наявності сівалок відповідної конструкції, однак, як вказують дослідження, цей захід поступається технології із застосуванням комбінованих широкозахватних агрегатів.
Основна перевага поверхневого обробітку над глибоким і безпосередньою сівбою полягає в кращому забезпеченні вологою посівного шару, де концентруються залишки ґрунтової вологи та незначні опади.
Після ранніх попередників (зайняті пари, горох) також рекомендовано мілкий обробіток на 8-10 см безполицевими знаряддями слідом за збиранням культури.
В останні роки в умовах достатнього зволоження деяку перевагу мають обробітки чизельними знаряддями й навіть оранка на глибину 20-22 см. Однак суцільний глибокий обробіток – це надто ризиковано.
В умовах зміни клімату та нестабільності накопичення вологи потрібно повернутися до такого заходу, як щілювання. У конкретному випадку за вирощування озимих культур нарізання щілин на 40-60 см із відстанню 4-8 м дозволить підсилити фільтраційну здатність ґрунту після мілкого обробітку чи безпосередньої сівби.
Такий спосіб дозволяє накопичувати додатково до 30 мм вологи в 1,5-метровому шарі та підвищити врожайність до 4 ц/га. Здійснити його можна щілювачами або чизельними плугами з розрідженими робочими органами.
Раніше повідомлялося, як покращити накопичення вологи за осінньо-зимовий період.