Облизування коровою новонародженого теля корисно їм обом
У новонародженого теляти недосконалий механізм регулювання водного балансу через недостатнє звуження кровоносних судин. І в разі захворювання шлунково-кишкового тракту через зневоднення дуже швидко настає загибель.
Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.
Слизова оболонка верхніх дихальних шляхів і легень дуже ніжна, в ній мало лімфоїдних фолікул і лімфоцитів, тому організм теляти різко реагує на зниження температури навколишнього середовища пригніченням, ознобом і діареєю. Тому новонароджене теля не слід одразу забирати від матері. Адже до 8% повітрообміну в них відбувається через шкіру.
Під впливом лізоциму (антибактеріального ферменту) материнської слини шкірний покрив теляти набуває бактерицидних властивостей. Масаж сприятливо впливає на шкіру, м’язи, діафрагму, поліпшуючи вентиляцію легень і кровообіг.
Організм матері в процесі облизування теляти теж зазнає позитивних змін: швидше видаляються післяпологові виділення, скорочується матка, сприяючи виділенню посліду.
Якщо корова відмовилася облизати новонародженого, його треба обтерти, промасажувати соломою за напрямком росту волосяного покриву, щоб стимулювати кровообіг і дихання, а потім помістити теля в клітку, що обігрівається. Це потрібно для того, щоб видалити з тіла новонародженого 2-4 кг навколоплідної рідини, що лишається після отелення.
Коли ж вчасно не обтерти теля, на випаровування вологи воно витратить чимало внутрішньої енергії, що призведе до переохолодження. В холодному та сирому приміщенні в необсушеного телятка температура тіла знижується до 32-33 °C, і воно може загинути від холоду.
Якщо в перший тиждень життя в ділянці холки зберігаються злиплі згустки, обтирати рекомендується навіть вилизане коровою теля.
Як повідомлялося, молочна ферма Villa Milk з початку року поповнилася 37 телятами.