Агрономія

Озимі повторно пройшли другу фазу загартування

Озимі повторно пройшли другу фазу загартування

Озимі зернові культури на Львівщині з 5 січня перебувають у вимушеному зимовому спокої, повторно пройшовши ІІ фазу загартування, яка відбувається за зміни температур від плюсових до -2…-5 °С і продовжується вже в замерзлих рослинах. Для проходження цієї фази достатньо декілька діб.

Про це інформують в Інституті сільського господарства Карпатського регіону НААН.

Період з 4 до 10 січня на Львівщині характеризувався кардинальною зміною теплої, дощової погоди на морозну. У перші три доби середньодобові температури повітря коливалися в межах 0,5…6,1 °С і на 4,9…10,5 °С перевищували норму (-4,4 °С). Зниження температур відбулося з 7 січня, й вони знаходилися в діапазоні -11,2…-4,8 °С та на 0,4…6,8 °С були нижчими за кліматичний показник.

Максимальна температура повітря дорівнювала 8,0 °С (4.01), мінімальна ‒ -19,5 °С, на поверхні снігу -24,0 °С, на глибині вузла кущіння -8,1 °С (9.01).

Опади в вигляді дощу та снігу випали в кількості 15,9 мм. Сніговий покрив утворився 7.01 на талому ґрунті, який поступово промерзав із зниженням температури. Висота снігу на полі з пшеницею озимою (сівозміна відділу технологій у рослинництві) на 9 січня становила 2‒10 см, промерзання ґрунту ‒ від 4 до 10 см залежно від висоти снігу. Локально спостерігаємо висячу льодову кірку товщиною 4‒5 мм.

За цей період температури на глибині залягання вузла кущіння були вищими за критичні (-12…-20 °С залежно від культури). Але ці значення приблизні, бо їх розрахунок залежить від середньої мінімальної температури на глибині вузла кущіння за певний період (від дати переходу її через 0 °С до дати визначення критичної температури).

Значні низькі температури, особливо нічні, продовжують утримуватися. Це може бути певним ризиком для рослин озимих. До цього слід додати невисокий сніговий покрив. Однак до загибелі озимини можуть призвести довготривалі сильні морози. Пошкодження й загибель озимих посівів від вимерзання відбувається в тих випадках, коли протягом трьох декад сніговий покрив не досягає оптимальної висоти за певних температурних умов (наприклад, за температури повітря -10 °С висота снігу має становити не менше 7 см, -15 °С ‒ 14 см, -20 °С ‒ 20 см).

Нестійкі погодні умови, такі як почергові зміни температур з мінусових на плюсові й навпаки, сходження та утворення снігового покриву, локальне залягання льодової кірки, знижують зимостійкість, зокрема морозостійкість озимини. Тому контроль за її перезимівлею має залишатися на порядку денному.

Нагадаємо, за інформацією фермерів з різних регіонів, нещодавні морози не мали критичного впливу на озимі.