Внесення свинячого гною: найкращі сезони
Фракція свинячого гною визначає глибину його внесення в ґрунт, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Так, гній із відгодівлі вносять на глибину до 7-10 см, а від свиноматок, що менш поживний через рідкішу фракцію, – на 15-20 см. Тобто щоб забезпечити поле потрібною кількістю поживних речовин, гною від свиноматок доведеться вносити більше.
У США форма свинячого гною в глибоких ваннах визначає відстань, на яку його транспортуватимуть. Наприклад, гноївку не вивозять далі ніж за 5 км від ферми, а гній уносять зазвичай у межах 15 км. Доцільність такого внесення криється в економіці: чим менша поживність гною, тим, відповідно, дорожче його перевезення.
Для збереження поживних речовин гною його найкраще вносити навесні. Тоді він вивільняє поживні речовини внаслідок мінералізації впродовж вегетаційного періоду більшості сільськогосподарських культур.
Літнє внесення гною також прийнятне, але більш доречне для кормових трав, а не просапних чи дрібних зернових культур.
Унесення гною восени зазвичай призводить до більшої втрати поживних речовин, ніж навесні, особливо якщо його розподіляють на поверхні ґрунту. Якщо ж гній уносять у ґрунт, температура якого 10 ℃ і нижче, деякі поживні речовини будуть іммобілізовані й лишатимуться в ґрунті до наступної весни.
Восени найкраще вносити гній на поля, що будуть засіяні озимими зерновими чи покривними культурами.
Зимове внесення гною найменш бажане, бо поживні речовини не можуть проникнути в мерзлий ґрунт. Гній, накопичений на його поверхні, легко понесеться з талими водами з поля.
Як повідомлялося, викачування рідкого гною шлангами значно дешевше, ніж вивезення бочками.