Як правильно здійснити щілювання ґрунту
Щілювання ґрунту не замінює жоден із наявних заходів обробітку сільгоспкультур, а вигідно доповнює їх і сприяє як у зрошуваному, так і в неполивному землеробстві регулюванню водно-повітряного та поживного режимів ґрунту, запобіганню стоку води та збільшенню швидкості її вбирання. Цей захід також забезпечує бічне зволоження ґрунту, руйнування плужної підошви та щільних прошарків підорного горизонту, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Нарізаючи щілини, треба прослідкувати, щоб їх напрямок був максимально наближеним до горизонталей місцевості. Щілювання зябу, парів, посівів багаторічних трав і природних кормових угідь найкраще проводити на початку зими за промерзання ґрунту на глибину 4–6 см, коли навантаження на техніку в господарствах значно зменшується.
Експериментальне щілювання посівів озимих культур пізно восени не виправдало себе через сильне пошкодження рослин, що ростуть безпосередньо в щілинах і поряд із ними. Більшість з ушкоджених рослин гине восени, травмовані гинуть протягом зими, а ті, що виживають, не виколошуються.
У зв’язку із цим зменшується густота продуктивного стеблостою та знижується врожайність зерна. Тому для озимих культур щілювання слід робити в період передпосівного обробітку ґрунту: на глибину 38–40 см, поєднуючи з поверхневим (6–10 см) і мілким (12–14 см) дисковим основним обробітком, використовуючи важкі диско-чизельні борони, які агрегатуються з тракторами потужністю 250–350 та 200–250 к. с.
Для вирівнювання ґрунту й подрібнення грудок ці знаряддя обладнують прикочувальними коточками.
Нагадаємо, деякі фермери вважають щілювання ґрунту обов’язковим заходом.