Тваринництво

На живу масу добового молодняку птиці переважно впливає маса яйця

Маса добового молодняку птиці залежить насамперед від маси яйця. З віком вона збільшується, а кореляція між цими показниками є високою та статистично вірогідною – в середньому r = 0,90, пише журнал «Наше птахівництво».

Досліди на м’ясних курях продемонстрували, що найбільшу відносну масу отримували в добових курчат, виведених із яєць, отриманих від курей 12- та 17-місячного віку (69,7-69,9%), як порівняти з курчатами, виведеними від 7- та 9-місячних курей (67,5-67,8%).

Аналогічна тенденція простежувалася і в дослідженнях на індиках. Абсолютна маса добових індиченят, виведених з яєць від індичок у 36 тижнів, була 62,6 г, а від 55-тижневих – 64,9 г. А відносна маса індиченят збільшилася на 3% за однакової початкової маси інкубаційних яєць. Дослідники пояснюють більшу живу масу пташенят поліпшеним ліпідним обміном у матерів-індичок.

Подібну залежність маси молодняку від віку батьківського стада підтверджують закордонні й вітчизняні вчені в дослідах на різних видах сільськогосподарської птиці.

Якщо абсолютна жива маса добового молодняку значною мірою залежить від маси яйця, то відносна маса тіла пташеняти показує ступінь засвоєння поживних речовин яйця зародками. Це має чималий вплив і на подальший розвиток молодняку. Так, встановлено, що курчата з вищою відносною масою після виведення у 49 днів мали й більшу масу ножних і грудних м’язів.

Як повідомлялося, за тривалого транспортування добове курча може втратити до 2 г.