Грунтова засуха створює малосприятливі умови для сівби озимини
Через ґрунтову засуху створюються малосприятливі умови для сівби озимини в оптимальні строки. Тому сівбу озимих культур доцільно буде проводити у більш пізні строки, після поповнення вологозапасів у ґрунті.
Про це йдеться у щомісячному звіті Укргідрометцентру щодо агроклімаичних умов.
Сівба озимого ріпаку, оптимальні строки посіву якого закінчуються у першій декаді вересня, відбувалася за малосприятливих умов через сухість ґрунту. Лише на невеликих площах західних та північних областей зволоження орного шару ґрунту було задовільним.
В цілому у серпні в Україні переважала тепла, у другій половині місяця – спекотна, погода. У найжаркіші дні середні добові температури повітря на 8-12 °С перевищували звичайні показники. Місячна кількість опадів лише на Лівобережжі виявилася близькою до норми, на Правобережжі, за винятком крайніх західних областей та Закарпаття, спостерігався значний дефіцит опадів, особливо у третій декаді. Проте у багатьох областях відмічалися сильні зливи у супроводі грози, шквального вітру із кількістю опадів, яка іноді досягала критерію стихійного гідрометеорологічного явища.
Через відсутність ефективних опадів у другій половині місяця поповнення запасів вологи у ґрунті не відбувалося, ґрунт на площах призначених для сівби озимих культур урожаю 2024 року був переважно слабкозволоженим, у південних, окремих районах північних, центральних та східних областей – зовсім сухим. Станом на кінець серпня (за експертною оцінкою та фактично визначеними запасами продуктивної вологи) близько 50-60 % площ були охоплені ґрунтовою засухою, що більше минулорічного.
Незважаючи на тривалий спекотний період для достигання пізніх сільськогосподарських культур агрометеорологічні умови у більшості днів серпня були в цілому задовільними. Проте високі температури повітря та ґрунту були несприятливим фактором для завершення формування урожаю бульбокоренеплодів і призводили до передчасного завершення вегетації цих культур.
Погодні умови були сприятливими для накопичення цукру в плодах фруктових дерев та коренях цукрових буряків та збору врожаю пізніх та технічних культур.
Нагадаємо, сівба озимих стартувала в усіх областях України.