Як визначити оптимальний період вакцинації птиці
Захист птиці від більшості інфекційних захворювань тісно пов’язується з рівнем антитіл, вироблених організмом на введення вакцинного вірусу. Тому визначення рівня антитіл у сироватці крові ефективно допомагає діагностувати захворювання, обрати оптимальний період вакцинації й успішно її провести, пише журнал «Наше птахівництво».
Курчата отримують материнські антитіла (МА) проти хвороби Гамборо від вакцинованих батьків. Рівень МА зменшується мірою росту курчат. Ефект вакцинації курчат, у яких все ще високий рівень МА, буде нульовим, бо МА можуть повністю нейтралізувати вакцинний штам.
Отже, ветлікар повинен провести вакцинацію тоді, коли МА вже не перешкоджатимуть вакцинному штаму, а польовий вірус ще не може інфікувати птицю.
Для таких випадків розроблено метод підрахунку оптимального періоду вакцинації – за формулою Девентера.
Вік вак-ції = ((log₂ %ТП – log₂ ПТВ) × t½) + ВВП + К = log₂ × t½ + ВВП + К
Де
– log₂ ТП – титр птиці, який відображає відсоток охоплення стада, що підлягає вакцинації;
– log₂ ПТВ – пробивний титр вакцини;
– t ½ – період піврозпаду антитіл у птиці, від якої взяті зразки;
– ВВП – вік відбору проб;
– К – корегування 0-4 д.
Формула Девентера базується на періоді піврозпаду МА та відсотку титру охоплення стада вакцинацією. Принцип визначення оптимальної дати входження з вакциною простий: потрібно відібрати сироватку крові в птиці й виміряти в лабораторних умовах за допомогою тест-систем ІDЕХХ або ВІОСНЕК середні титри МА. А потім, згідно з програмою, що додається до комп’ютерного забезпечення, визначити оптимальну дату вакцинації.
За відсутності програми можна визначити термін входження з вакциною за допомогою калькулятора. Для цього треба знати період піврозпаду МА (кількість днів, потрібних для зниження кількості МА на 50%), який вимірюють тестом золотого стандарту (тест нейтралізації вірусу); кількість вакцинацій.
Як повідомлялося, одночасне застосування вакцин знижує стрес у птиці.