Техніка

Як уникнути ущільнення ґрунту при застосуванні сільгосптехніки, - досвід

Як уникнути ущільнення ґрунту при застосуванні сільгосптехніки, - досвід

Переміщення тракторів, комбайнів і вантажівок по полю, особливо в сиру погоду, псує ґрунт, переущільнюючи її структуру. При цьому розмір ущільненого шару безпосередньо залежить від розмірів ходової системи обладнання і навантаження на ґрунт.

Про це AgroTimes повідомили у пресслужбі Групи компаній “Агрейн”.

«Будь-яка техніка, що працює в полі, не обов’язково викликає ущільнення ґрунту. Натомість важливими є вага, принцип дії агрегатів, а також погодні умови, за яких працюють машини. По сирій весняній погоді дискові борони і культиватори настільки шліфують структуру ґрунту, що доводять її до пилової фракції, а на невеликій глибині, навпаки, відбувається ущільнення. Ще одна причина – переміщення важкої техніки по полю, особливо під час збору врожаю, коли машини рухаються з великим вантажем. Сильне стиснення ґрунту і колії, що утворюються після проходження сільськогосподарських машин, можуть привести до поганої заробки насіння, що значно знижує біологічну врожайність культур», – зазначив заступник головного агронома агрогрупи «Агрейн» Тарас Корнієнко.

Щоб уникнути ущільнення ґрунту та поліпшити його структуру на вже ущільнених полях, рекомендується вживати такі заходи:

  • Звернути увагу на обробіток ґрунту, який виконується у господарстві. Обробіток вологого ґрунту становить найбільшу небезпеку, спричиняючи досить значне переущільнення. Тому без нагальної потреби не варто виводити техніку на вологе поле.
  • Там, де це можливо, рекомендується застосовувати сівалки прямого висіву – це дозволяє суттєво зменшити навантаження на ґрунти.
  • Запровадити маршрутизацію руху техніки полем, щоби скоротити кількість проходів та забезпечити рух одними й тими ж слідами.
  • Заправляти агрегати насінням, добривами, паливом тільки на краю поля.
  • Здвоювати або потовщувати колеса тракторів, а за можливості – застосовувати гусеничні трактори.
  • Якщо ущільнення на полі вже спостерігається, може допомогти глибоке рихлення на глибину 35-45 см. Післядія такої операції спостерігається протягом 2-3 років.
  • Якщо ущільнення є тільки на частині поля, не варто розпушувати всю площу, бо це погіршить стан ґрунту та зруйнує його нормальну структуру.
  • Періодично перевіряти щільність ґрунтів за допомогою пенетрометра – пристрою, який дає змогу оцінити щільність на глибині до 60 см.
  • Використовуйте спеціальні широкі і “сплющені” колеса – вони набагато краще розподіляють навантаження на ґрунт, завдяки чому проблема переущільнення може не виникнути навіть при проходженні через поле великогабаритних машин.
  • Регулюйте тиск у шинах, щоб правильно розподілити навантаження на ґрунт.
  • Використовуйте бункери-перевантажувачі замість вантажних автомобілів. На відміну від вантажних автомобілів, бункери-перевантажувачі оснащуються широкопрофільними шинами або гусеницями, тому їх використання мінімізує негативний вплив на ґрунт під час збирання врожаю і виключає проїзд вантажівок по полю.

Нагадаємо, раніше також повідомлялося, як ефективно захистити кукурудзу від лускокрилих шкідників.