Який оптимальний передпосівний обробіток ґрунту для ярого ріпаку
За вирощування ярого ріпаку завданням передпосівного обробітку ґрунту є формування дрібногрудкуватої структури (діаметр грудочок не більш за 3 см, глибина борозен – 2 см), насіннєвого ложа та збереження вологи у ґрунті, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Цей обробіток виконують паровими культиваторами та комбінованими агрегатами. Глибина ходу розпушувальних лап має відповідати глибині сівби й становити не більш ніж 3-4 см.
Під дією комбінованих знарядь ґрунт додатково осідає, що компенсує недотримання інтервалу тривалістю один місяць між оранкою та сівбою.
Якщо передбачено застосування ґрунтових гербіцидів, то вносять їх після вирівнювання поля комбінаторами. Загортають у ґрунт із допомогою зчіпки важких борін чи культиватора.
Не можна загортати комбінаторами, оскільки дошкою, що вирівнює, гербіцид із ґрунтом може переміщуватися з вищих місць на нижчі, руйнуючи рівномірність його внесення. З цієї причини не рекомендовано вносити мінеральні добрива перед здійсненням обробітку ґрунту комбінованими знаряддями.
Застосування мілкого обробітку ґрунту або сівби по стерні (нульовий обробіток) не забезпечує доброго розвитку кореневої системи й рослини ріпаку в цілому. Коренева система формується у верхніх шарах ґрунту. Вона швидше реагує на брак вологи, оскільки не засвоює води з глибших шарів ґрунту. Знижується рівень засвоєння елементів живлення.
Раніше було названо переваги вирощування ярого ріпаку.