Оприлюднено перелік найактивніших учасників свинарської галузі
Асоціація «Свинарі України» підготувала список найактивніших гравців ринку свинини 2022 року.
Сукупне загальне поголів’я активу – 1,74 млн голів, або 56% оцінюваної чисельності промислового поголів’я свиней. Маточне поголів’я – 131 тис. голів (близько 65% сукупної кількості промислових свиноматок за попередніми оцінками на початок 2023 року).
Цей актив галузі забезпечив понад 59% промислової пропозиції свинини у 2022 році, реалізувавши на забій майже 307 тис. тонн свинини живою масою.
32 учасники з переліку найактивніших у 2022 році фігурували серед 55 найпотужніших виробників у 2021 році. Цього року знизився вхідний поріг за кількістю маточного поголів’я, що дозволило розширити вибірку меншими активними виробниками свинини.
За цей період маточне поголів’я відповідної групи зросло більше ніж на 6%, загальне – майже на 13%, а обсяги реалізації на забій – більше ніж на чверть.
І хоча в окремих операторів кількість утримуваного поголів’я, в тому числі основних свиноматок, скоротилася (переважно на 7-18%), нарощування виробничих потужностей іншими операторами перекрило його.
Зокрема, помітний ривок у 2022 році здійснили «Нива Переяславщини», «Агропродсервіс» та «Аграрна компанія 2004».
«Нива Переяславщини», лідер центрального регіону, протягом 2021-2022 років запустила в експлуатацію 12-й комплекс і вийшла на потужність 19,4 тис. свиноматок (+17,4% проти 2021 року). Таким чином загальне свинопоголів’я в компанії зросло майже на 30%, а реалізація на забій – у 1,5 раза.
«Агропродсервіс» торік наростив маточне поголів’я більше ніж на 20% і, відповідно, збільшив потужності власної відгодівлі, покращивши показник річної реалізації на забій майже на 2/3.
Аналогічної стратегії притримувалася й «Аграрна компанія 2004»: додаткові 14% маточного поголів’я та розбудова власних відгодівельників дозволили збільшити чисельність утримуваного поголів’я більше ніж на 40%, як порівняти з 2021 роком, а пропозицію живця свиней на забій – майже вдвічі.
«Насташка» за рахунок прирощення маточного поголів’я, реорганізації та модернізації виробничих майданчиків збільшила кількість утримуваного поголів’я та річну реалізацію на забій на 60%.
Помітно зросла чисельність загального поголів’я (+58%) і реалізація на забій (+20%) в «Угринів Еко Ферм» – за рахунок заповнення попередньо збудованих потужностей.
«Стейкагро» за останні 2 роки вийшов на повні потужності роботи в замкненому циклі, наростивши маточне й загальне поголів’я на 27% і 49% відповідно. Це позбавило підприємство залежності від ситуації на ринку товарних поросят.
Іншим шляхом – за рахунок збільшення потужностей відгодівлі – розвивалися «Ґудвеллі Україна», «Дан-Фарм Україна», «Новий рівень 2006». Розбудова та/чи модернізація власної відгодівлі дозволила підприємствам повністю відмовитися чи істотно скоротити реалізацію товарних поросят та відгодовувати тварин самостійно.
Географічно ключові гравці ринку зосереджені у регіонах з вищою концентрацією господарств (див. карту). Можна виділити 3 кластери: у центрі – Київщина, Черкащина та Полтавщина, на заході – Львівщина, Івано-Франківщина й Тернопільщина, на сході – Дніпропетровщина.
Як повідомлялося, «Промінь» нарощуватиме поголів’я свиней і будуватиме сучасний свинокомплекс.
Нагадаємо, 20 квітня свинарі зустрінуться у Львові на форумі «Свинокомплекс-2023».