Техніка

Рівномірність покриття покращує загальний контроль

Ціна нерівномірного покриття

Ціна нерівномірного покриття

Рівномірність покриття покращує загальний контроль.

Ми часто чуємо: відкалібруйте розпилювачі, щоб вилив робочого розчину був рівномірним по всій ширині штанги. Проблеми нерівномірності очевидні: смуги надмірного або недостатнього внесення спричиняють проблеми з контролем шкідників або толерантністю рослини. 

Можна спробувати усунути цю проблему за допомогою мірного стакана, який тримають протягом 30 с під кожним розпилювачем. Для полегшення роботи є кілька електронних версій, наприклад, Spot On. 

Але є одне «але»! 

Калібрування обприскувача забезпечує тільки об’ємну рівномірність від розпилювача до розпилювача. Воно слугує для виявлення зношених, закоркованих або пошкоджених розпилювачів тощо. 

Спрей із розпилювачів розподіляється по ширшій площі зі спеціально розробленим рисунком розпилення. Оператор регулює висоту штанги і/або тиск розпилення для створення належного перекриття для певного заданого кута розпилювача (найчастіше це 110–120°) над цільовою поверхнею. На жаль, рівномірність цього рисунка не можна виміряти мірним стаканом. Для цього застосовують спеціальний паттернатор — плаский колектор, розміщений одночасно під кількома розпилювачами, який має канали, щоб показати піки та спади об’ємного розподілення. 

Паттернатор

І калібрування, і паттернування виконують за допомогою стаціонарної штанги обприскувача. Виробники розпилювачів застосовують такі паттернатори, щоб переконатися перед продажем, що їхні продукти відповідають міжнародним стандартам однорідності покриття робочим розчином. 

Ще одне «але»! 

Ми можемо мати хороше об’ємне розподілення, але покриття місцями все ще буде нерівномірним. Щоб визначити ці місця, нам потрібно заміряти невеликі кількості розбризканого розчину під рухомою штангою — в ідеалі в листковій масі рослини, яку ми збираємося обробляти. Тут ми маємо кілька варіантів. 

Можна додати індикатор (барвник, сіль тощо) в бак обприскувача і зібрати спрей у невеликі «збирачі», розміщені по всій площі, яку потрібно обробити. Далі збираємо ці зразки, промиваємо їх й аналізуємо розчинник для індикатора. Для цього потрібне спеціальне обладнання та час. Це корисно, але вимірює тільки дозу, а не розмір чи щільність покриття. 

Пластикові трубки

Швидший спосіб — застосувати водочутливий папір. Це швидко і легко. Такий спосіб за допомогою відповідного обладнання може дати додаткову інформацію, наприклад, кількість крапель на одиницю площі або загальний відсоток охопленої площі, або навіть площу покриття. Ми називаємо це «покриттям» і вважаємо, що покриття — це один із двох найважливіших показників, за якими потрібно стежити, щоб добре контролювати шкідників (іншим є «доза» — загальна кількість унесеного матеріалу). Лакмусовий папір погано підходить для кількісного визначення дози. 

Промисловість добре попрацювала над визначенням дози для якісного контролю, і про це зазначено на етикетці в рекомендаціях до дозування. Проте є кілька мінусів — нам не повідомляють, наприклад, що таке «хороше покриття», незважаючи на те, що часто повторюють «забезпечити» це. 

Повертаємось до рівномірності покриття 

Ми кількісно визначаємо рівномірність покриття шляхом розрахунку коефіцієнта варіації (CV) за допомогою багатьох вимірювань. CV визначається як стандартне відхилення цих вимірювань, виражене у відсотках від середнього значення. 

Оскільки це важко виміряти, то це ігнорують. 

Та ось кілька базових речей, які нам підказали наші дослідження: (У перших трьох прикладах рівномірність покриття вимірювали під штангою обприскувача за допомогою чашок Петрі або пробовідбірників із соломинок для пиття. Не було перешкод у вигляді листкової маси. Останній зразок було відібрано всередині листкової маси.) 

Мононитки

Коли замірювали дозу робочого розчину, що вкрила рослини, то коефіцієнт варіації (CV) під штангою зростав зі збільшенням швидкості вітру. Це не є неочікуваним, а показує, що чим більший вітер, тим вищий шанс, що він витіснить спрей із запланованого місця призначення. 

Рівномірність осідання крапель, яку спостерігали під час різних досліджень їх дрейфу, мала тенденцію до зменшення з більшою швидкістю вітру. 

Вищі штанги й підвищена швидкість руху обприскувача ведуть до зменшення рівномірності осідання (до збільшення коефіцієнта варіації CV). 

Обприскування дрібними краплями погіршує рівномірність покриття (коефіцієнт варіації CV збільшується). Логічно, адже вітер легше зносить дрібніші краплі. 

Грубіші спреї (більші краплі) створюють більш рівномірне покриття, можливо, тому, що вони стійкіші до впливу турбулентності. 

Покриття стало гіршим і більш нерівномірним в широколистяному масиві. Знову ж таки, це логічно, бо існує багато перешкод, які потрібно розчистити, а самі покриття аж ніяк не рівномірні. 

Якість покриття була нижчою в листяному масиві, як і передбачалося. Також розпилення ще до всього були й менш однорідними. 

Заразом зазначте, що CV в листяному масиві був набагато вищий (40–60%), ніж на відкритих цільових поверхнях (10–20%). Це ще один виклик. 

ПІДСУМОК: найкраща рівномірність була досягнута за низьких штанг (за умови достатнього перекриття рисунків), малої швидкості, слабкого вітру та грубіших крапель розпилення. Практика обприскування, яку ми спостерігаємо нині на полях, не завжди приводить до рівномірного покриття. 

І що? 

Чому рівномірність важлива? Тому що нерівномірні покриття — менш ефективні. Вони потребують вищих доз для такого самого ефекту, що й рівномірні покриття. Ось чому. 

На рис. 3 нижче показана типова крива «доза-ефект» для гербіциду. На осі ординат ми бачимо біомасу бур’янів, на осі абсцис — дозу гербіциду. Коли ми збільшуємо дозу, біомаса починає зменшуватися, а мірою подальшого збільшення дози ефект починає знижуватися. За певної дози подальша біологічна відповідь неможлива. 

Крива «доза-відповідь» являє біомасу бур’янів, отриману від будь-якої застосованої дози. 

Далі наносимо таку ж середню дозу, але робимо це нерівномірно. У деяких місцях під штангою осідання робочого розчину може бути на 40% вищим або нижчим за середнє. Результат — відповідь z. Контроль бур’янів погіршився, став таким же поганим, як і за менш рівномірної застосованої дози (ефективна доза b). 

Цей ефект виникає тільки тоді, коли ефективна доза наближена до нижньої точки перегину кривої «доза-ефект». Можливо, ми зменшуємо норми. Можливо, погода заважає ефективності гербіциду. Або, можливо, бур’ян важко контролювати. За таких умов будь-яке підвищення ефективності з більшою дозою є меншим, ніж погіршення ефективності за меншої дози. 

Є два способи не знижувати ефективність. Один із них — збільшити норму гербіциду. Зазвичай таке роблять для страхування від — як ви вже здогадалися — варіантності, і це одна з причин, чому норми, зазначені на етикетках, мають певну гнучкість. Другий спосіб — поліпшити рівномірність покриття. По суті, найкраща рівномірність дозволяє використовувати менші норми препарату. 

Пам’ятка 

Рівномірність покриття покращує загальний контроль. У наших прикладах застосовували гербіциди, але те саме стосується фунгіцидів та інсектицидів. Це так само стосується польових культур, а також обприскування фруктів і овочів. 

Рівномірність особливо важлива, коли внесення здійснюється за несприятливих умов і сумнівної ефективності пестицидів. Це фундамент правильного обприскування! 

Не завжди легко покращити рівномірність. Але принаймні її треба виміряти. Без вимірювання оператор може ніколи не дізнатися, скільки продукту втрачено. 

Найпростіше, що ви можете зробити: 

• записати вилив із кожного розпилювача. Результати можуть бути неочікуваними. Належна й постійна висота штанги — це також важливо; 

• застосувати водочутливий папір, щоб візуалізувати якість роботи. Це буде вишенькою на вашому торті; 

• скорегувати параметри обприскування, щоб забезпечити рівномірність покриття. Це взагалі принесе вам золоту медаль! 

Том Вульф (Канада)

Переклад з англійської: Оксана Василенко (Україна)

Джерела фото: sprayers101.com, lechler.de

Інші статті в цьому журналі
The Ukrainian Farmer
The Ukrainian Farmer
The Ukrainian Farmer
4
Статті з журналу:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ