Овочі-Ягоди-Сад

Чеканка винограду покращила продуктивність кущів

Чеканка винограду покращила продуктивність кущів

Останніми роками українські вчені дослідили вплив чеканки пагонів столового сорту винограду на розвиток і продуктивність кущів. Експеримент підтвердив позитивний вплив чеканки на продуктивність кущів.

Про це йдеться у статті в журналі «Садівництво по-українськи».

Дослід виконували у ПАТ «Коблеве» Миколаївської області на сорті винограду Мускат гамбурзький, кущі якого були посаджені 2001 року за схемою 3 × 1,2 м і сформовані у вигляді спірального кордону. 

Шпалера складалася зі стовпів і одного ряду дроту, розташованого на висоті штамбу кущів — 150 см. Рукави високоштамбових кущів спіралеподібно закручувалися навколо дроту шпалери по усій його довжині, створюючи таким чином єдиний кордон. 

Для плодоношення на кордоні щорічно формували кілька сучків із 2–3 вічками. Контролем слугували однорічні насадження цього самого сорту, де кущі були сформовані зі штамбами заввишки 70 см, а їхні плодові лози обрізали на 5–6 вічок. Дослідники проаналізували показників, які характеризують розвиток пагонів, їх облиствлення та плодоносність. 

«Результати показали, що формування кущів столового винограду сорту Мускат гамбурзький за типом спірального кордону, за усіх інших рівних умов, забезпечує кращу збереженість вічок після перезимівлі кущів, дещо вищу їх плодоносність та продуктивність у порівнянні із горизонтальним кордоном, — констатував Сергій Микитенко, кандидат сільськогосподарських наук, консультант з виноградарства з Одеської області. — Тимчасове зменшення листкової поверхні кущів шляхом чеканки пагонів також вплинуло на життєдіяльність і продуктивність кущів». 

Вимірювання листкової поверхні показало, що видалення чеканкою частини листя призвело до збільшення розміру листкових пластинок (на 16%) у порівнянні з еталоном, додає вчений. Тому завдяки збільшенню площі кожного листка фактичне зменшення листкової поверхні дослідних кущів було меншим, ніж очікувалось. Наприклад, на кущах навантажених 25 пагонами, на кожному із яких було 16,9–17,7 листка, площа листкової поверхні становила 5,46–5,86 м2 проти 6,37 на кущах, де чеканка не застосовувалась. Таким чином, за видалення до 25% листя виноградна рослина в змозі довести листкову поверхню до оптимальної шляхом збільшення розмірів кожного листка, а також підсиленням асиміляційної діяльності листя, що залишилось на кущах.

Читайте також: Чеканку винограду неможливо скопіювати з інших регіонів