Тваринництво

Поглиблену селекцію перепелів здійснюють лише в індивідуальних клітках

Племінна робота з перепілками має особливості, зумовлені біологічними особливостями цього виду птиці, пише журнал «Наше птахівництво».

Поглиблену селекційну роботу з перепілками проводять лише в індивідуальних клітках, підсаджуючи самок до самців для спарювання.

Статева зрілість у перепілок яєчного напряму продуктивності настає в 5-6-тижневому віці, у м’ясного – у 6-7-тижневому.

Для отримання інкубаційних яєць вранці (7:00 – 9:00) самок підсаджують у клітку до самця на 15-20 хвилин раз на 2-3 дні. Навантаження на самця – 3-4 самки. Рекомендована площа клітки на особину – 200-230 см².

За вільного вибору партнера для спарювання перепели переважно ігнорують рідних братів і сестер, віддаючи перевагу двоюрідному родичу.

Заплідненість яєць становить 90%, тоді як за спарювання з рідними братами й сестрами знижується до 52% за різкого зростання смертності молодняку.

Яйця на інкубацію використовують протягом 24-28 тижнів із 8- до 32-36-тижневого віку перепілок. Це пов’язано з тим, що до 8-тижневого віку яйця дрібні (в основному 7-9 г), з низькими інкубаційними якостями, а з 32-36-тижневого віку значно знижується заплідненість і виводимість яєць, хоча зберігається висока несучість. Тому яйця від перепілок до 8-тижневого віку і старше 32 тижнів краще використовувати як харчові.

Строки використання самців для відтворення коротші, ніж самок. Для забезпечення високої заплідненості яєць протягом племінного сезону самців 20-24-тижневого віку після використання протягом 12-16-тижнів замінюють молодими – 8-тижневого віку. Також може тимчасово знижуватися несучість (за групового утримання), але за 7-10 днів вона відновлюється.

Як повідомлялося, морфологічні якості перепелиних яєць змінюються залежно від віку несучок.