Овочі-Ягоди-Сад

Фундуковий сад радять закласти вітчизняними сортами

Фундуковий сад радять закласти вітчизняними сортами

Переважна більшість українських фундукових садів закладені сортами іноземної селекції, які не набули тривалого сортовипробування в Україні, невідома їх реакція на низькі температури, зворотні заморозки, стійкість до посухи, відсутність перевіреної роками агротехнології вирощування, системи захисту тощо. Тому краще використовувати адаптовані українські сорти.

Про це в статті в журналі «Садівництво по-українськи» зазначають Олексій Зеленько, кандидат сільськогосподарських наук, експерт-дорадник та Геннадій Юдін, президент  ВГО «Українська горіхова асоціація».

Вони відмічають, що промислове фундуківництво в Україні є новим напрямом. Масовий старт промислових рундукових садів почався у 2014-2016 роках, а зараз стрімко нарощує оберти в рамках і без того активного розвитку української горіхової галузі. 

Для цього є суттєва економічна причина: на світовому горіховому ринку фундук за ціною вищий, ніж волоський горіх, та стабільніший.

«Практично всі промислові сади в Україні закладено сортами європейської, зокрема італійської, селекції. Пройшли реєстрацію та внесені до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, 11 сортів фундука американської селекції. Зважаючи на фактичну динаміку створення садів фундука, можливо спрогнозувати, що подальше створення промислових рундукових садів проводитиметься на основі сортів закордонної селекції, які внесені до Реєстру сортів здебільшого в останні роки», – пишуть автори. 

Олексій Зеленько та Геннадій Юдін зауважують, що промислові виробники ще не встигли набути практичного та тривалого сортовипробування іноземних сортів фундука в Україні. Це створює деякі ризики їхньої експлуатації в нетиповій для іноземних сортів зоні промислового використання. Зокрема, реакція сортів на низькі температури, зворотні заморозки, стійкість до посухи, відсутність перевіреної роками агротехнології вирощування, системи захисту тощо. 

«На цьому фоні набувають актуальності краще адаптовані українські сорти, деякі з них не поступаються за якістю кращим іноземним», – роблять висновок автори.

Читайте також: Для вирощування фундука підходять малопридатні землі