Тваринництво

Брак енергії у раціонах лактуючих свиноматок знижує молочність

Потреба лактуючих свиноматок в енергії та поживних речовинах значно вища, ніж супоросних. Адже свиноматка з молоком виділяє значно більше енергії та поживних речовин, ніж витрачається на формування плода.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

Брак у раціонах лактуючих свиноматок енергії або поживних речовин знижує їхню молочність, скорочує тривалість лактації, спричиняє недогодівлю поросят і низьку вагу відлученців, бо саме від молочності свиноматки залежить інтенсивність росту поросят.

Хороша матка за добу виробляє близько 6 кг молока. Щоб покрити витрати на його синтез і підтримання життя, лактуючі свиноматки мають одержувати велику кількість енергії й поживних речовин за відносно невеликого об’єму шлунково-кишкового тракту. Цього можна досягти за введення у раціон енергетичних компонентів – сухої сироватки, рослинних жирів тощо.

Однак для соєвої чи соняшникової олії потрібне спеціальне обладнання для рівномірного розприскування в корм. Крім того, у спеку такий корм недовго зберігається, бо гіркне через окислення ненасичених жирних кислот.

Деякі господарства використовують у раціонах лактуючих свиноматок багато кукурудзи, а отже, енергії. Але тут є низка недоліків. Кукурудзу дуже часто уражають мікотоксини, тому потрібне додаткове введення препаратів-сорбентів, що здорожує комбікорм. Також кукурудза містить мало клітковини, яка є активатором шлунково-кишкового тракту й пришвидшує евакуацію його вмісту. Важливим аргументом є і смак комбікорму.

Доцільно згодовувати свиноматкам спеціальні енергетичні кормові добавки – вони смачні, і тому підвищують кількість спожитого корму. Часто виправдано згодовування таких концентратів занадто худим свиноматкам відразу після відлучення для швидкого відновлення кондиції та безпроблемного настання охоти.

Нагадаємо, зміни у раціоні лактуючої свиноматки зменшать вплив теплового стресу.