Які патологоанатомічні зміни спричиняє в індиків кокцидіоз
Кокцидіоз досить відчутно впливає на параметри продуктивності індиків: приріст маси тіла, конверсію корму та збереженість. При цьому ознаки цієї хвороби в індиків виражені слабо і не мають характерних патологоанатомічних змін, пише журнал «Наше птахівництво».
Зокрема, у тонкому та товстому кишківнику відмічають катаральне, катарально-геморагічне запалення, атрофію епітеліальних покривів ворсинок, їх злипання, деструкцією крипт, що супроводжується некротичними явищами.
Слизова оболонка дванадцятипалої і порожньої кишок набрякла та гіперемійована, з крапковими або смугастими крововиливами, з білувато-сірими вузликами, в яких знаходяться різні стадії ендогенного розвитку кокцидій – мерозоїти, меронти, мамонти.
У просвіті кишківнику багато слизу сірого кольору з домішками крові і казеозними корками.
Слизова сліпої, клубової та прямої кишок потовщена, гіперемійована, з чисельними крововиливами; фолікули збільшені, сірого кольору. На слизовій сліпої і прямої кишок виявляють виразки, вкриті фібринозно-казеозними масами. Вміст їх темно-коричневого або червонуватого кольору.
За гістологічного дослідження виявляють дистрофічні зміни у печінці, нирках, міокарді індиків. За ураження збудником E. adenoeides є набряк головного мозку інвазованих індиків.
Ендогенні стадії розвитку кокцидій значно руйнують ворсинки тонкого та товстого кишківників, що призводить до десквамації епітелію.
За генералізованих уражень утворюється значний лейкоцитарний ексудат, спостерігається атрофія ворсинок слизової оболонки, метаплазія ентероцитів, а також гіперплазія крипт. Це порушує секрецію слизу в кишківнику через зменшення кількості епітеліальних клітин. У стінці кишківника наявні еймерії різних стадій розвитку.
Нагадаємо, загибель індичат від кокцидіозу може сягати 90-100%.