Агрономія

Як кукурудза різних груп стиглості реагує на підживлення та зрошення

Під впливом мінеральних добрив в умовах зрошення продуктивність гібридів кукурудзи різних груп стиглості в середньому зростає на 40,3-74,3%. Це збільшення відбувається прямо пропорційно до дози внесення азотних добрив.

Про це свідчать результати дослідження з вивчення впливу зрошення та мінерального живлення на врожайність і якість гібридів кукурудзи різних груп стиглості, пише журнал The Ukrainian Farmer.   

Максимальна врожайність зерна кукурудзи була сформована на фоні зрошення за застосування розрахункової дози мінерального добрива (у середньому по всіх досліджуваних гібридах – 12,71 т/ га). Практично такою самою – 11,89 т/ га – вона була і за внесення рекомендованої дози добрива N150Р90.

Зрошення без добрив по-різному збільшувало врожайність зерна кукурудзи. Для гібридів ранньостиглої групи цей приріст був значним – у середньому за три роки досліджень у 2,1 раза.

«Це пояснюється тим, що ранньостиглі гібриди є стійкішими до посухи через коротший вегетаційний період і менше вологоспоживання. Загалом приріст урожайності зерна кукурудзи від зрошення становив від 38,2 до 600,7%. Ранньостиглі гібриди істотно не різнилися за рівнем урожайності», – йдеться у статті «Разом ефективніше».

Гібриди середньостиглої групи істотніше реагували на зрошення. Так, за вирощування без добрив і зрошення ці гібриди формували в середньому 3,13 т/га, а на фоні зрошення – 10,27 т/ га зерна, або у 3,3 раза більше. З гібридів середньопізньої групи урожайність зерна за зрошення без унесення добрив була вищою, ніж у гібридів абсолютного контролю без поливу та добрив на 3,32 т/га.

Раніше повідомлялося, які оптимальні норми висіву кукурудзи на зрошенні. Як показало дослідження, використання метеоданих у дощуванні економить до 30% води.