Агрономія

Чисті пари знижують забур’яненість перших і наступних культур сівозміни

Сучасні технології вирощування зернових не переривають циклу розвитку бур’янів. Тому в районах недостатнього зволоження в системі заходів боротьби з ними, як і раніше, провідну роль слід відводити чистим парам. Причому їх уведення знижує забур’яненість не лише перших, а й наступних культур сівозміни, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Дані, отримані науковцями, підтверджують, що технологічні схеми догляду на основі застосування гербіцидів ефективні не завжди. Так, у середньому за п’ять років за період парування гербіцидами було знищено 888–1619 бур’янів/м², або на 7–19% менше, ніж за звичайного та мінімального механічного догляду.

Це може бути пов’язано як з інгібаційною дією самих препаратів на насіння бур’янів, так і з дисбалансом умов для їх проростання. Приміром, відмова від двох механічних обробітків пару призводила до висушування верхнього (0–4 см) шару ґрунту до рівня мертвого запасу продуктивної вологи, що в умовах тривалих бездощових періодів унеможливлювало проростання бур’янів.

Вищою тут була і потенційна забур’яненість верхнього (0–15 см) шару ґрунту на час сівби озимої пшениці.

Раніше повідомлялося, які переваги застосування чистих парів. Раніше була названа найефективніша схема захисту соняшнику від бур’янів.