Овочі-Ягоди-Сад

Для зменшення ґрунтовтоми проводять біофумігацію

Для зменшення ґрунтовтоми проводять біофумігацію

Останнім часом для зменшення ґрунтовтоми застосовують органічну дезінфекцію ґрунту. Біофумігація передбачає вирощування сидератів із наступним заробленням їх у ґрунт.

Про це в статті журналу «Садівництво по-українськи» повідомляє Роман Яковенко, доцент Уманського національного університету садівництва.

Для біофумігації вирощують овес щетинистий, гірчицю, чорнобривці. 

«У дослідженнях, проведених в Нідерландах, де вивчали різні способи органічної фумігації ґрунту в порівняні з хімічною, було встановлено, що за хімічної фумігації дерева відрізнялися найкращим ростом у перші роки після садіння порівняно з варіантами, де вирощували чорнобривці, вносили органічні добрива, і утримували ґрунт у міжряддях під чистим паром, – зазначає вчений. – У варіанті, де висівали чорнобривці і додатково вносили органічні добрива з покриванням поверхні ґрунту чорною плівкою, показники росту дерев у перші роки були слабкіші, а в наступні — сильніші порівняно з іншими варіантами. Найслабший ріст дерев спостерігали на ділянках із утриманням ґрунту під чистим паром».

Він також додає, що одним із способів знезараження ґрунту було внесення в нього борошна із суміші гірчиць сарептської та польової, що забезпечило кращі результати, ніж застосування хімічних препаратів діхлорпропену і хлорпропіну. 

«При цьому гірчичне борошно сприяло зменшенню нематод у ґрунті та відновленню корисної мікрофлори», – зазначає Роман Яковенко.

Читайте також: Повторні насадження яблунь були втричі нижчими, ніж первинні