Тваринництво

В української генетики ВРХ запліднювальна здатність вища, – досвід

В української генетики ВРХ запліднювальна здатність вища, – досвід

СТОВ «Вітчизна» (Полтавська область) підбирає биків-плідників за лінійним оцінюванням стада та з урахуванням родоводу, схильністю до маститів, а також чи підлягають для роботів-доярів.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

Головні критерії, які господарство висуває до бугаїв-плідників, – продуктивність дочок і тривалість їхнього продуктивного життя.

Нині господарство має нащадків від 42 бугаїв-плідників. З досвіду «Вітчизни», в української генетики запліднювальна здатність вища, ніж у іноземної. Вітчизняну використовують для запліднення проблемних тварин, а іноземну – на маточне поголів’я.

«Вітчизна» співпрацює з постачальниками української генетики «Полтаваплемресурс», «Прогрес» (Черкаси) і «Волиньплемсервіс» – 45%, а також CRV (Нідерланди) і SТgenetics (США) – 55%.

Окрім того, паєти зі спермою української селекції замінили на відкриті гранули, завдяки чому середній відсоток запліднення гранулами за кілька років становить по коровах понад 63%, по телицях –75%, тоді як запліднення паєтами закордонної селекції дає 45% і 62% відповідно.

У 2020 році в господарстві вирішили наростити поголів’я, застосувавши сексовану сперму, бо був великий падіж теличок через проблеми з вакцинацією. Незважаючи на всі хвилювання щодо запліднення та геномних показників телят, результатами задоволені: американська генетика забезпечила 78% запліднення у телиць, а вихід теличок становив 63%. Торік сексовану сперму майже не використовували, тому теличок і бичків народилося майже порівну.

Осіменіння відбувається лише «за згодою» тварин, у стійлі після 60-го дня лактації – так мінімізують стресування корів. Після отелення, на 7-14-й день, вводять маточні препарати на основі охтіолу, а за потреби – з окситоцикліном.

За схемою синхронізації запліднюють не більше як 20 голів на рік. Оскільки молоді тварини вже не відповідають попереднім стандартам – мають більше та довше тіло – здійснили реконструкцію корівників і сподіваються, що комфортніші умови збільшать продуктивність.