Тваринництво

Інтернаціональна генетика дозволяє «Вітчизні» отримувати здорових корів

Інтернаціональна генетика дозволяє «Вітчизні» отримувати здорових корів

СТОВ «Вітчизна» (Полтавська область) балансує з українською й закордонною генетикою великої рогатої худоби, щоб отримувати здорових тварин.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

«Помилково застосовувати тільки генетику, – наголошує головний зоотехнік «Вітчизни» Лілія Шмиголь. – Наприклад, американська генетика дає високу продуктивність і швидкість молоковіддачі. Але з досвіду – серед «американок» спостерігається тенденція до швидкого вибраковування, після першої і другої лактації. Генетика Нідерландів мені більше імпонує, адже фермери, як і ми, віддають перевагу здоров’ю та продуктивному довголіттю. У них корова окупається на сьомий рік».

Серед переваг української генетики – стійкість до навколишнього середовища; стійка імунна система; менше стресів після отелення, як порівняти з «нідерландками» та «американками». Тобто українська генетика дозволяє працювати на упередження ветеринарних заходів.

Також у корів міцні ноги, а висота тварин формується протягом життя; пік продуктивності настає на 90-120-й день; продуктивність збільшується з кожною наступною лактацією.

Важливий аргумент на користь української генетики – доступна ціна – 42-110 грн за спермодозу. Загалом на рік підприємство витрачає 450 доз.

Закордонна генетика дає нащадкам гарний екстер’єр, висоту та ширину; високу продуктивність; швидкий старт після отелення на 15-30-й день пік продуктивності; високий уміст жиру і білка в молоці. У виборі сперми підприємство дотримується тренду на зниження вмісту лактози в молоці.

Ціна іноземної спермопродукції коливається у межах 170-350 грн, сексованої – 1-1,3 тис. грн за дозу. За рік «Вітчизна» використовує 1 тис. доз (2,2 – на живе теля). Загалом у бюджеті на іноземну спермопродукцію потрібно закладати майже вдесятеро більше коштів, ніж на вітчизняну.

Як повідомлялося, вибір батька важливий для формування високопродуктивного стада ВРХ.