Ціни на пшеницю зростуть більш ніж на 40 відсотків, - Світовий банк
Війна в Україні завдала серйозного удару по товарних ринках, змінивши глобальні моделі торгівлі, виробництва та споживання таким чином, що ціни зберігатимуться на історично високому рівні до кінця 2024 року.
Про це йдеться у звіті Світового банку.
Зростання цін на енергоносії за останні два роки стало найбільшим з часів нафтової кризи 1973 року. Підвищення цін на продовольчі товари, великими виробниками яких є росія та Україна, та добрива, виробництво яких залежить від природного газу, було найбільшим із 2008 року.
Очікується, що ціни на енергоносії зростуть більш ніж на 50 відсотків у 2022 році, а потім знизяться у 2023 та 2024 роках. Прогнозується, що неенергетичні ціни, включаючи ціни на сільське господарство та метали, зростуть майже на 20 відсотків у 2022 році і також знижуватимуться у наступні роки. Тим не менш, очікується, що ціни на сировинні товари залишаться значно вищими за середній показник за останні п’ять років. У разі затяжної війни або додаткових санкцій проти росії ціни можуть бути ще вищими та більш волатильними, ніж прогнозується в даний час.
Через збої в торгівлі та видобутку, пов’язані з війною, очікується, що ціна сирої нафти марки Brent у середньому становитиме 100 доларів за барель у 2022 році, що стане найвищим рівнем з 2013 року та збільшиться більш ніж на 40 відсотків порівняно з 2021 рік. Очікується, що ціни знизяться до 92 доларів. у 2023 р., що значно перевищує середній показник за п’ять років у розмірі 60 дол. США за барель. Очікується, що ціни на природний газ (європейський) у 2022 році будуть вдвічі вищими, ніж у 2021 році, а ціни на вугілля, як очікується, будуть на 80 відсотків вищими, причому обидві ціни будуть на рекордно високому рівні.
«Ринки сировинних товарів переживають один із найбільших за останні десятиліття стрибків пропозиції через війну в Україні», – зауважив Айхан Косе, директор групи перспектив Світового банку. Прогнозується, що ціни на пшеницю зростуть більш ніж на 40 відсотків, досягнувши цього року рекордно високого рівня у номінальному вираженні. Це вплине на економіки, що розвиваються та які залежать від імпорту пшениці, особливо з росії та України. Прогнозується, що ціни на метали зростуть на 16 відсотків у 2022 році, а потім знизяться у 2023 році, але залишаться на підвищеному рівні.
Нагадаємо, європейські млини готові платити за українську продовольчу пшеницю по 360-400$ за тонну. Також ми писали, що пшеницю на українських млинах купують за значно нижчими цінами, ніж на зовнішньому ринку.