З наближенням весни яблуні можуть страждати «сонячними опіками»
У другій половині зими на фоні втрати спокою виникає небезпека пошкодження рослин так званими «сонячними опіками».
Про це в статті в журналі «Садівництво по-українськи» пишуть Олег Китаєв, старший науковий співробітник Інституту садівництва НАНУ та Вікторія Кривошапка, завідувачка лабораторії фізіології рослин Інститут садівництва НАНУ.
Учені пояснюють, що «сонячні опіки» зумовлені локальним нагрівом кори в ясні морозні дні, найчастіше в лютому.
Кора стовбуру та розвилок гілок може нагріватися до +20…+25 °C, що провокує вихід зі спокою та активацію клітин камбіальної тканини, а різке зниження температури після заходу сонця призводить до їхньої загибелі.
«Проявляються «сонячні опіки» весною з початком ростових процесів. В ушкоджених ділянках кора червоніє і розтріскується внаслідок росту сусідніх ділянок. Найсильніше пошкоджуються дерева зимового та осіннього строку достигання, особливо в період їхнього вступу в плодоношення», – зазначають дослідники.
Захистити дерева від «сонячних опіків» радять обв’язуванням стовбура та скелетних гілок перфорованими сітками, а також біленням спеціальними водоемульсійними білими фарбами.
Останнім часом в торгових мережах з’явилися спеціалізовані фарби для захисту стовбурів та гілок від сонячних опіків. Обв’язування та білення можна робити в осінній і навіть зимовий періоди під час відлиг.
Читайте також: Тривала відлига в січні веде до втрати морозостійкості яблунь