Овочі-Ягоди-Сад

Фермер пропускає картоплю крізь два сортувальних пункта

Фермер пропускає картоплю крізь два сортувальних пункта

Після викопуванння картоплі фермер Валерій Лавров, керівник СФГ «Лавр», що в селі Тупичів на Чернігівщині, сортує за калібром, складає у овочеві контейнери, витримує лікувальний період. Перед заморозками завозять у сховище. Вдруге картоплю сортують перед продажем та фасують у сітки.

Про це розповідає журнал «Плантатор».

Після збирання картопля СФГ «Лавр» потрапляє на сортувальний пункт.

«У нас дві сортувальні лінії: для первинного сортування картоплі, яка прийшла з поля, та остаточного (для доочищення)», – розповів Валерій Лавров.   

Коли картопля потрапляє на сортувальний пункт, там за допомогою сортувального агрегату відбувається її первинна доробка — розподіл на фракції: великі бульби, насіннєва фракція та відходи. 

Дрібна картопля й бадилля йдуть у відходи, а бульби великої та насіннєвої фракції затарюємо в ящики, кожен з яких розрахований для зберігання тонни картоплі. Насіннєва картопля складується під навісами, де й проходить лікувальний період. А продовольча картопля (велика) йде на реалізацію. 

«Намагаємося її збути якомога швидше, але не завжди це вдається. Поки тепло, вся картопля знаходиться на вулиці під навісом», – уточнив фермер. 

Перед заморозками картоплю завозять до сховища. Продукція може перебувати в цих ящиках з 1 серпня до 1 травня. І не має значення, продовольча вона чи насіннєва. 

«Ми її не чіпаємо до того моменту, поки вона не піде на реалізацію», – підкеслив Лавров.

І тільки мірою надходження замовлень настає черга кожного конкретного ящика вирушити до клієнта, тоді він надходить на остаточне сортування. Тож перед тим, як потрапити до замовника, картопля проходить ще один сортувальний пункт, де йде вже ретельна її доробка і затарювання в сітку. 

Сортувальний комплекс включає кілька агрегатів і ліній. 

Спочатку наші ящики ставляться на спеціальні платформи, що обертаються. Платформи перекидають контейнери на сортувальну лінію, де й проводиться операція механічного сортування. Далі картопля проходить через щітки, які очищають її від бруду, і потрапляє на інспекційний стіл. На інспекційному столі робітники видаляють камінці, грудочки, зіпсовані, різані, зелені, гнилі бульби тощо, тобто усі відходи. Далі бульби потрапляють на ваги. Ваговий агрегат подає картоплю на зашивальну машину. Такий само шлях проходить і продовольча картопля, і насіннєва. 

«Перша сортувальна лінія у нас збірна, – сказав фермер. – Її основна частина складається з вузлів голландського виробництва, але є й німецькі та вітчизняні вузли, а друга лінія (для ретельної інспекції та затарювання в сітки) — польська. Це цілий комплекс: від обертача до зашивальної машини. Лінія первинного сортування картоплі може переробити 100–120 т за зміну. У середньому, ми переробляємо 105 т на день. Друга лінія переробляє від 50 до 60 т за зміну, залежно від якості картоплі. Продуктивність зашивальної машини — до 50 т/зміна. У нас дві сортувально-зашивальні машини, обидві польські. Ми придбали одразу дві машини, щоб не було перебою в роботі. Якщо одна машина зламалася, друга працює, або ж на одній сортуємо насіннєву картоплю, а на іншій — продовольчу».

Читайте також: Насіннєва картопля краще зберігається в контейнерах